Dlaczego ekologiczne opakowania są ważne?

Coraz więcej osób wybiera produkty w oparciu o ich opakowanie. Niektórzy wciąż kierują się wyglądem i wygodą, ale obecnie kładzie się nacisk także na ich ekologiczność i wpływ na środowisko naturalne. Jednorazowe opakowania ekologiczne mogą być wytwarzane z różnych surowców, przez co posiadają inne właściwości, wady i zalety.

Przede wszystkim wybierając ekologiczne opakowania sprawiamy, że na świecie znajduje się mniej odpadów, które zanieczyszczają morza, oceany, lasy i wiele miast. Szczególnie wpływa to na zmniejszenie ilości plastiku oraz emisję dwutlenku węgla.

Które opakowanie jest najbardziej ekologiczne?

Produktem, który jest w 100% biodegradowalny i odnawialny jest karton. Z kartonu można wyprodukować wielorazowe torby na zakupy, papier do pakowania, a także pojemniki gastronomiczne do dań na wynos. Karton nie jest najwytrzymalszym tworzywem, ale posiada wiele zalet – jest ekologiczny, lekki, niedrogi i łatwo dostępny. Jego minusem jest mała odporność na wilgoć.

Kolejnym opakowaniem, które jest proekologiczne, a dodatkowo wielorazowe jest szklany słoik. Szkło, dopóki się nie stłucze, może być stosowane przez wiele lat. Jest łatwe w czyszczeniu, estetyczne i można stosować go do przechowywania żywności. Niestety słoiki są dość ciężkie, dlatego nie sprawdzają się jako opakowanie do zabierania ze sobą drugiego śniadania czy obiadów.

Ekologiczne opakowania jednorazowe

Opakowania jednorazowe, które są wykorzystywane do produkcji pudełek gastronomicznych mogą być wykonane również z pulpy trzciny cukrowej, skrobi kukurydzianej oraz otrębów. To ciekawe i ekologiczne materiały, które są całkowicie biodegradowalne.

Nowością na rynku są opakowania z bioplastiku. Posiadają wszystkie zalety plastikowych pudełek, ale wyprodukowane zostały z roślin. Dodatkowo podczas produkcji wymagają zużycia dużo mniejszej ilości palik kopalnianych, a po użyciu mogą być poddane recyklingowi.

Jak jeszcze można pomóc planecie?

Bycie eko to nie tylko stosowanie ekologicznych opakowań jednorazowych. Warto także:

  •         Używać tylko koniecznej ilości jednorazowych foliowych reklamówek
  •         Segregować śmieci
  •         Używać toreb wielorazowych
  •         Nie marnować żywności