W co zapakować ciasta i torty?

Wyroby cukiernicze są delikatnym produktem, który wymaga specjalnego traktowania. Dlatego każda cukiernia i piekarnia powinna zaopatrzyć się w opakowania na tego typu wyroby. Na zazwyczaj prostokątne ciasta polecamy wygodne pudełka z rączką, które ułatwiają zarówno włożenie smakołyku do środka, jak też zaniesienie go bezpiecznie do domu. Pudełka na ciasto można złożyć dopiero po ułożeniu na nim kawałka ciasta, co zdecydowanie ułatwia zapakowanie. Co więcej, dostępne są różne wzory opakowań, dzięki czemu można idealnie dobrać je pod każdą okazję.

Okrągłe, często wysokie i ozdobione kremem torty również nie są łatwe w pakowaniu. Na ratunek przychodzą pojemniki na torty, które wyróżniają się estetycznym wyglądem i możliwością dopasowania do niemal każdego rodzaju urodzinowego ciasta. Pudełka te najczęściej posiadają przezroczystą, wysoką pokrywkę, która zapewnia piękny i apetyczny wygląd.

Kolejnym problemem ciast i tortów jest ich wysoka wilgoć i możliwość nasiąkania tłuszczem. Szczególnie mało odporne są opakowania kartonowe, które po dłuższym kontakcie z tłuszczem mogą stracić swoją wytrzymałość i estetyczny wygląd. Aby temu zapobiec, warto podłożyć pod wypieki specjalne podkładki, które ochronią każde opakowanie i jego zawartość.

Pączki, ciastka i inne słodkości

Ładne zapakowanie wyrobów cukierniczych zapewni zadowolenie klientów i ich powrót w najbliższym czasie. Dlatego warto posiadać kilka rodzajów opakowań, w które można zapakować pączki, kawałki ciast i inne smakołyki.

Pojedyncze pączki, które są dość tłuste i najczęściej posiadają polewę lub inne zdobienia warto umieścić w przezroczystych, plastikowych pudełkach, które są odporne na wilgoć i zatłuszczenia. Dodatkowo ochronią je, a także inne delikatne ciastka przed zgnieceniem i rozkruszeniem. Do większej ilości pączków polecamy dekoracyjne opakowania z efektownym nadrukiem.

Pojemniki plastikowe dostępne są w wielu różnych rozmiarach, co pozwoli idealnie dopasować je do wybranego wypieku czy kawałka ciasta. Dobrze dobrany rozmiar zapewni ochronę przed przesuwaniem się produktów, co może prowadzić do ich mało estetycznego wyglądu. Dodatkowo zapełnione opakowanie wygląda dużo apetyczniej.

Zamiast opakowań z tworzywa sztucznego można wykorzystać papierowe pudełka, które można kupić z przezroczystym okienkiem lub bez.

 Liczy się wygląd

Mówi się, że człowiek je wszystkimi zmysłami, więc także oczami. Dlatego tak ważne jest ładne i estetyczne zapakowanie produktów. Dzięki temu klienci dobrze zapamiętają nasze  wyroby, chętniej wrócą po więcej, a także polecą je swoim znajomym. Wszak przyjemne dla oka opakowanie może wpłynąć na apetyt i mocniej zakorzenić się w pamięci.

Duży wybór opakowań na wyroby cukiernicze, które zaoferujemy swoim klientów z pewnością pozytywnie wpłynie na sprzedaż i zadowolenie klientów.