Zasada zero waste

Poznanie zasad zero waste pomoże nam z pewnością inaczej spojrzeć na nasze codzienne zakupy i przedmioty, które mamy w domu. I nie chodzi o to, żeby pozbyć się swoich ulubionych rzeczy i przestać kupować to, co nas cieszy. Warto spojrzeć na to, co kupujemy pod trochę innym kątem. Zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy kolejnej foliowej torby, skoro w domu mnóstwo jest kupionych na poprzednich zakupach, niezniszczonych reklamówek? Czy nie lepiej wybrać owoce sprzedawane na kilogramy, zamiast tych pakowanych w plastikowe opakowanie? Takich codziennych sytuacji, które możemy bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów i wysiłku zmienić na coś lepszego, jest naprawdę wiele. Wystarczy tylko pomyśleć.

Zasada zero waste mówi też o tym, aby wykorzystywać przedmioty wielorazowego użytku zgodnie z ich przeznaczeniem. Dotyczy to wspomnianych wcześniej toreb, czy to plastikowych czy papierowych, słoików oraz innych opakowań, których możemy użyć ponownie. Jest to nie tylko lepsze dla naszej planety, ale także nas samych. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze i produkujemy mniej śmieci.

Upcycling czyli nadanie kolejnego życia otaczającym nas przedmiotom

Upcycling to rodzaj recyklingu, który polega na ponownym wykorzystaniu rzeczy, nadając mu nowe funkcje i zwiększając jego przydatność. Według subiektywnej oceny może także zwiększyć wartość – czy to sentymentalną czy finansową. Przykładowo, jeśli pijemy dużo butelkowanej wody, produkujemy mnóstwo plastikowych odpadów. A z butelek PET można zrobić naprawdę wiele rzeczy. Przykładowo, możemy wykorzystać je w ogrodzie, zawieszając na wbitych w ziemię kijkach. Tłukące się butelki odstraszą ptactwo od warzywniaka. Można wykorzystać je także do zrobienia niskiego ogrodzenia.

Osoby o artystycznej duszy są w stanie zrobić z plastikowych butelek czy puszek prawdziwe dzieła sztuki, dekoracje oraz biżuterię. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i łatwych do zrealizowania pomysłów, które możemy wykorzystać we własnym domu.

Segregacja śmieci to podstawa

Segregowanie śmieci i wyrzucanie ich do odpowiednich pojemników powinno być nawykiem każdego człowieka. Najważniejsze jest segregowanie śmieci do podstawowych pojemników:

  •         Plastik i metale – najczęściej pojemnik na odpady ma żółty kolor. Wrzucamy do niego metalowe puszki po napojach i konserwach, butelki PET, kartony po mleku i sokach, opakowania plastikowe, torebki foliowe itp.
  •         Szkło – do zielonych pojemników wyrzucamy szklane butelki i słoiki. Należy pamiętać, że metalowe lub plastikowe zakrętki wyrzucamy do odpadów żółtych.
  •         Papier – makulaturę, tektury i papier wrzucamy do niebieskich pojemników. Papier musi być czysty, niezatłuszczony i bez warstwy folii.
  •         Odpady bio – czyli resztki obiadu, obierki i zepsute warzywa czy owoce wrzucamy do brązowych pojemników bio lub domowego kompostownika.

Wybieraj mądrze i świadomie

Rozsądnie wybieraj nie tylko produkty w sklepie, które wrzucasz do wózka. Zastanów się co więcej możesz zrobić dla dobra środowiska. Jeśli tylko możesz wybierz publiczny środek komunikacji, rower lub spacer zamiast pokonywania kolejnych kilometrów samochodem. Zapytaj kolegów z pracy, może któryś z nich mieszka niedaleko i moglibyście jeździć razem jednym samochodem? To nie tylko oszczędność pieniędzy na paliwo, ale ograniczenie wydalania smogu i zanieczyszczeń, których i tak jest za dużo w naszej atmosferze.

Sprawdź też czy partia polityczna, z którą się sympatyzujesz popiera ustawy mające na celu chronić środowisko naturalne. A może liczy tylko na zyski, które otrzyma z kolejnej, niepotrzebnej wycinki lasu, aby zrobić plac pod budowę nowej galerii handlowej?

Zastanówmy się czasem, co dobrego możemy zrobić dla naszej planety. I wprowadzajmy to powoli do naszego życia.