Wrześniowe sprzątanie świata

Co roku, w trzeci weekend września odbywa się sprzątanie świata. W okolicy tego terminu uczniowie szkół, harcerze, organizacje ekologiczne oraz każdy chętny obywatel wychodzą na zewnątrz zaopatrzeni w duże worki i zbierają wyrzucone na ziemię śmieci. Zadaniem kampanii „sprzątania świata” jest nie tylko upiększenie trawników i lasów, ale również zwiększenie świadomości o ekologii. W Polsce trend zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz i od 1994 roku stało się to corocznną tradycją.

Dlaczego warto segregować odpady?

To proste. Wyrzucając śmieci do odpowiednich pojemników na odpady segregujemy je na nadające się do recyklingu oraz te bezużyteczne. Dzięki temu z naszych śmieci, które najczęściej trzymamy pod kuchennym zlewem może w przyszłości powstać nowa gazeta, wata szklana, część garderoby lub element wyposażenia samochodu.

Materiały takie jak szkło i aluminium są w 100% poddawane recyklingowi. Co więcej, można je przetwarzać w nieskończoność! Dodatkowo produkcja aluminium z rud jest kosztowna, a złoża boksytu nie są odnawialne i w końcu mogą się całkowicie wyczerpać. Obecnie aż 80% puszek aluminiowych powstaje dzięki recyklingowi.

Butelki plastikowe PET również można przetwarzać, na przykład na bluzy polarowe, ubrania sportowe czy sprzęt turystyczny, taki jak plecaki czy namioty. Butelki mogą służyć też za wysokokaloryczne źródło energii.

Segregacja makulatury pomoże przed wycinką lasów i zapewni byt żyjącym w nich zwierzętom. Już 59 kg makulatury oddanej do recyklingu pomoże uratować jedno drzewo!

Czy Polacy sumiennie segregują śmieci?

Na tle wszystkich europejskich państw z segregacją śmieci najlepiej radzą sobie Szwajcarzy. Statystycznie produkują dwa razy więcej śmieci, ale do recyklingu oddają aż 82% butelek PET oraz ponad 90% szkła. W porównaniu z Polską, mieszkańcy do recyklingu oddają jedynie około 30% surowców.

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Symetrię, aż 2/3 Polaków deklaruje, że segreguje odpady. Niestety te same badania mówią, że tylko połowa obywateli wie, do jakich pojemników wyrzucać poszczególne śmieci.  

Korzyści płynące z segregacji śmieci

Do najważniejszych korzyści, jakie przynosi nam dokładna segregacja śmieci należą:

  •         zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach
  •         możliwość recyklingu, co prowadzi do mniejszego pozyskiwania surowców naturalnych
  •         poprawa jakości środowiska, a tym samym zdrowia i warunków życia ludzi oraz zwierząt
  •         mniejsze koszty za wywóz odpadów
  •         zmniejszenie emisji gazów trujących i zużycie energii elektrycznej