Odpowiednie miejsce  

Pierwszą sprawą o której musimy pomyśleć to dobór odpowiedniego miejsca, gdzie będzie cisza, spokój no i przede wszystkim łono natury. Nie chcemy by obok naszego pikniku przejeżdżały rozpędzone samochody. Zastanówmy się które miejsce będzie dla nas najlepsze oraz ustalmy jak najłatwiej tam się przemieścić. Jeżeli samochód zostanie nieco dalej, musimy pamiętać by odpowiednio zapakować nasze jedzenie.

Kosz piknikowy

Tradycyjnie na piknik powinniśmy zabrać kosz w którym zapakujemy wszystko, co potrzebne – sztućce, naczynia, słoiczki, obrus i inne tego typu rzeczy. Powinien być na tyle duży by wszystko pomieścić, jednak jeżeli osób jest nieco więcej, warto zapakować wszystko w dwa lub nawet trzy kosze, aby dojście z jedzeniem nie sprawiło nam trudności.

Wyposażenie

Bardzo ważnym elementem jest nasza zastawa w której będziemy podawać posiłki. Warto postawić na jednorazowe naczynia, ponieważ na łonie natury nie ma możliwości umycia ich, nie mówiąc o tym, że transport porcelany to nader ryzykowne przedsięwzięcie. Doskonale w takim wypadku sprawdzą się papierowe tacki oraz talerze, jak również drewniane sztućce, które są bezpieczne dla środowiska. Niezłą propozycją są także talerze wykonane w 100% z trzciny cukrowej. Mają bardzo dobre właściwości izolacyjne (zupa w miseczce nie parzy rąk), a jednocześnie są przyjazne środowisku, ulegając szybkiej biodegradacji.

Jedzenie

Powinniśmy również zabrać ze sobą koc lub obrus, w zależności od tego czy jest w danym miejscu stół, czy będziemy jeść na trawie. Jedzenie, które zabieramy powinno być przemyślane, aby każdy uczestnik biesiady był zadowolony. Możemy również zrobić grilla lub ogniskom jeżeli miejsce jest odpowiednie i przystosowane (uwaga na ryzyko pożarowe!). Nie zapomnijmy wtedy zabrać ze sobą tacek na grilla, na których w łatwy sposób upieczemy kiełbaski, ryby czy karkówkę.

Sprzątanie

Po zakończonym pikniku bezwzględnie pamiętajmy, aby po sobie posprzątać, pozostawiając miejsce biwakowania czystym dla kolejnych gości (być może nawet dla nas samych). Natura też będzie nam za to wdzięczna. A skoro byliśmy w stanie przynieść cały ten ciężki prowiant na miejsce, to nie powinniśmy mieć również problemów, by zabrać ze sobą puste opakowania, śmieci i inne odpadki. Dbajmy o nasze otoczenie.

Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą kilku worków na śmieci, by właściwie posegregować odpady na miejscu. Ułatwi nam to późniejsze wyrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników. Pamiętajmy, że segregacja odpadów to obecnie nasz obowiązek.

Piknik jest świetną okazją do zacieśniania więzów rodzinnych i przyjacielskich. To też świetny pomysł na nietypową randkę! To wreszcie sposobność na miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu, najlepiej w doskonałym towarzystwie. Czasami warto wyrwać się ze zgiełku miasta i odpocząć na łonie natury, a weekend majowy jest idealnym czasem na tego typu aktywność.