Marzysz o tym by mieć własnoręcznie wyhodowane warzywa i zioła? Masz taras lub balkon? To wspaniale! Stworzenie mini ogródka to nie lada wyzwanie, jednak warto poświęcić trochę czasu by zagospodarować to miejsce w praktyczny sposób.

Plan działania:

  1. Sprawdź warunki jakie panują na balkonie
  2. Zaplanuj co chcesz hodować
  3. Pomyśl o odpowiednich pojemnikach na rośliny
  4. Zrób listę zakupów
  5. Kup potrzebne materiały
  6. Przygotuj balkon
  7. Działaj!

 1. Warunki

Stopień nasłonecznienia jest głównym czynnikiem na który musimy zwrócić uwagę. Jeżeli przez większość dnia na balkonie jest cień, zdecydujmy się na rośliny, które poradzą sobie z takimi warunkami. Dobrym pomysłem w takim przypadku jest zasadzenie mięty, poziomek i innych roślin cieniolubnych. Na balkonach dobrze nasłonecznionych możemy uprawiać warzywa, zioła i kwiaty. Pamiętajmy jednak, że jeżeli słońce jest bardzo mocne, warto zainwestować w zacieniającą markizę, dzięki której unikniemy zbyt mocnego słońca.

2. Co chcemy hodować

Jeżeli już opanowaliśmy materiał dotyczący warunków jakie panują u nas na balkonie, musimy zdecydować się co chcemy hodować. Mogą to być same kwiaty, które dodadzą uroku miejscu w którym będziemy spędzać wolne chwile lub wykorzystać to miejsce również jako ogródek z ziołami, warzywami i owocami. Tutaj mamy dowolność, jednak zwracajmy uwagę na to, co dana roślina lubi. To bardzo ważne by nasz ogródek utrzymał się w dobrym stanie.

3. Pojemniki na rośliny

Warto zainwestować w donice, które nie tylko przetrwają każdą pogodę, ale również utrzymają nasze rośliny w nienaruszonym stanie. Najlepszym wyborem są donice ceramiczne, które przepuszczają powietrze. Ponadto takie pojemniki muszą mieć otwory, które zapobiegną gromadzeniu się nadmiernej ilości wody, a co za tym idzie gniciu korzeni i psuciu się roślin. Pod donicą umieśćmy podstawkę, która będzie zbierała nadmiar wody, unikniemy wtedy niepotrzebnego bałaganu.

4. Zrób listę zakupów

Potrzebujemy wielu rzeczy by zrobić własnoręcznie ogródek. Rośliny i donice to tylko kropla w morzu potrzebnych przyborów. Musimy kupić również ziemię oraz łopatkę, która ułatwi nam proces sadzenia roślin. Bardzo ważnym elementem są również rękawice, które uchronią nasze ręce przed działaniem czynników zewnętrznych.

5. Zakupy

Na zakupy najlepiej wybrać się do dużego sklepu ogrodniczego. Tam profesjonalna obsługa na pewno doradzi nam w każdej kwestii. Zaplanujmy jednak zakupy, by nie kupić rzeczy, które potem okażą się niepotrzebne. Rośliny takie jak sałata, rzodkiewka, szczypiorek czy marchew kupimy w małych woreczkach w postaci nasion, które następnie zasiejemy w donicach. Reszta naszego mini ogródka będzie w formie sadzonek – zioła, truskawki, poziomki oraz różnego rodzaju kwiaty.

6. Porządek na balkonie

Zanim przystąpimy do sadzenia, sprawdźmy w jakim stanie jest nasz balkon. Wyrzućmy zalegające na nim graty, umyjmy posadzkę ciepłą wodą z użyciem odpowiedniego detergentu oraz w razie konieczności zaimpregnujmy miejsca, które są narażone na działanie słońca czy deszczu.

7. Tworzymy!

Teraz już wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Pamiętajmy jednak, żeby rośliny miały odpowiednią ilość miejsca na wzrost oraz przepuszczalność wilgoci by nie gniły. I tak oto, po ciężkiej pracy, możemy cieszyć się naszym ogródkiem, który dostarcza nam świeżych warzyw, owoców oraz ziół.