Środki czystości do naszego domu

Biorąc się za porządki, wykorzystujemy wszelkiego rodzaju płyny, pianki oraz inne środki czystości. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się w jakim stopniu dana substancja nie jest dla nas szkodliwa? W tym artykule podpowiemy co stosować oraz na co zwracać szczególną uwagę, wybierając środki czystości.

Jakie środki czystości wykorzystywać w naszym domu

Sprzątając nasz dom, korzystamy z pomocy „profesjonalistów”, a mianowicie płynów oraz innych detergentów dostępnych na rynku. Warto jednak zwracać uwagę na skład, ze względu na to, iż część środków czyszczących ma w swoim składzie składniki, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Bardzo często powodują podrażnienia skóry, ból głowy, zawroty, skórne reakcje alergiczne. Najbezpieczniejszym sposobem na uniknięcie tego typu reakcji, jest stworzenie własnych produktów do sprzątania. To bezpieczne dla powierzchni które czyścimy, dla naszego zdrowia, jak również dla środowiska. Na początek jednak, zastanówmy się, co jest nam potrzebne by nasz dom lśnił czystością.

  1. Kuchnia – to nie lada wyzwanie, ze względu na tłuste, ciężkie do wyczyszczenia zabrudzenia. W tym przypadku będzie nam potrzebne:
  1. Łazienka oraz toaleta – bardzo ważne jest, by te miejsca były odpowiednio zdezynfekowane. W tym celu przyda nam się:
  1. Pozostałe pomieszczenia – w zależności od tego jakie materiały zostały użyte do wykończenia wnętrz, może nam być potrzebny:

Niestety nie ma jednego rodzaju płynu na wszystkie powierzchnie, dlatego należy się rozejrzeć po mieszkaniu, jaki środek będzie nam potrzebny. Jednak czy to wszystko jest bezpieczne dla nas i dla środowiska?

Najlepsze środki czystości do naszego domuJak dbać o czystość, mając w domu małe dziecko?

Dziecko to mały odkrywca, dlatego nie jesteśmy w stanie odizolować go od wszelkiego rodzaju produktów. Co zatem należy zrobić? Warto zamienić produkty do sprzątania na bardziej ekologiczne. Dzięki temu nasze dziecko będzie mniej narażone na niepożądane działania detergentów. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystywanie do sprzątania domowych środków czystości.

Domowe środki czystości

Bardzo dobra alternatywa dla płynów i środków wykorzystywanych do sprzątania:

  1. Soda – ma bardzo szerokie zastosowanie. Podajemy przykładowe pomysły na wykorzystanie tego naturalnego proszku do sprzątania mieszkania:
  • Mycie naczyń – łyżeczka sody oczyszczonej z paroma kroplami olejku (np. cytrynowego) wymieszana w gorącej wodzie, idealnie nadaje się do mycia naczyń. Dodatkowo warto płukać naczynia w occie, co skutecznie odkazi je odkazi.
  • Przypalenia – soda oczyszczona bez problemu poradzi sobie z przypalonymi naczyniami. Wystarczy wlać do garnka wodę, dodać sodę i gotować około 15-20 minut, a następnie odstawić na kilka godzin. Dzięki temu naczynie będzie lśniło czystością. Jeżeli przypalenie jest duże, możemy stworzyć pastę z sody i niewielkiej ilości wody, którą po nałożeniu zostawimy na noc, a następnie kolejnego dnia zagotujemy dodając wodę. Czyszcząc piekarnik, również warto użyć sody. Wystarczy stworzyć pastę z sody i odrobiny wody. Następnie należy rozprowadzić roztwór we wnętrzu gorącego piekarnika i zostawić na noc. Rano wystarczy spryskać wszystko octem i przetrzeć szmatką. Ten sposób sprawdza się również w przypadku szyb kominka.
  • Odświeżanie – soda oczyszczona wychwytuje i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Jeżeli chcemy wyczyścić szmatki, wystarczy umyć je w roztworze sody i wody. Mając w domu dywany, wystarczy je posypać obficie sodą, zostawić na 15 min, a następnie odkurzyć. Wszelkie zapachy zostaną usunięte. Jeżeli nasze deski do krojenia nieprzyjemnie pachną, również należy je posypać sodą, zostawić na 10-15 min, po czym umyć je wilgotną szmatką.
  • Butelki, termosy i inne ciężko dostępne pojemniki – wsypujemy odrobinę sody, ryż oraz wlewamy wodę. Następnie wystarczy potrząsnąć butelką. Wyczyścimy tym sposobem wszelkie nieczystości.
  1. Ocet – ma działanie antybakteryjne, dlatego świetnie sprawdzi się do odkażania wszelkiego rodzaju powierzchni. Można płukać nim naczynia, myć blaty, jak również płytki. Świetnie radzi sobie z pleśnią oraz tłuszczem. Usuwa również nieprzyjemne zapachy.
  2. Cytryna – również ma działanie antybakteryjne, jak również wybielające. Można ją również użyć jako naturalny odkamieniacz. Smarując zardzewiałe przedmioty cytryną, pozbędziemy się jej w mgnieniu oka. Czyszcząc mikrofalę, warto wycisnąć jedną cytrynę, włożyć płyn, ustawić ją na najwyższą moc i włączyć na 3 minuty. Kiedy cytryna się zagotuje, wystarczy zostawić wszystko na 10 minut, dzięki temu para wodna spowoduje, że wszystkie zanieczyszczenia odejdą bez problemu od powierzchni znajdujących się w środku.

To tylko nieliczne naturalne środki, które pomogą nam wyczyścić zabrudzenia w naszym domu. Warto zagłębić się w ten temat, ze względu na brak szkodliwych środków, które niekorzystnie działają na nasze zdrowie oraz na środowisko.

Na co zwracać uwagę przy wyborze środków

Jeżeli zdecydujemy się zakupić środki czystości w sklepie, warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one na opakowaniu europejski znak ekologiczny (białe gwiazdki ułożone w kształt liścia, na zielonym tle). Warto zwracać uwagę na ten fakt, ponieważ niektóre środki czystości, nie mają jasno podanych nazw związków chemicznych.

Poniżej podajemy listę niebezpiecznych substancji, których należy unikać:

Amoniak – działa drażniąco na skórę, oczy, płuca. Może powodować również uszkodzenia innych części ciała;

(2-BE) 2-(butoksyetoksy)etanol – wielogodzinne stosowanie produktów z tym związkiem powoduje podrażnienia oczu, nosa, ból głowy, wymioty. Stężenie tego środka nie powinno być wyższe niż 5-6%;

Barwniki smołowe – wchłaniane przez skórę, mogą dostać się do układu pokarmowego. Nie zostały zbadane pod kątem wpływu na zdrowie człowieka, jednak mogą być skażone śladowymi ilościami metali ciężkich;

MEA (monoetanoloamina) – może powodować astmę

DEA (dietanoloamina) – działa drażniąco na skórę oraz oczy

TEA (trietanoloamina) – powoduje dziecięce alergie

Substancje zapachowe – mogą wywoływać migreny, alergie, oraz doprowadzać do objawów astmatycznych

Etoksylan nonylofenolu (NPE) – wykazano, że ten związek stymuluje wzrost komórek raka piersi oraz zaburza system rozrodczy wodnych organizmów

Fosforany – doprowadzają do wzrostu szkodliwych glonów i chwastów, przez co mogą doprowadzić do zatruć ryb oraz innych zwierząt.

Czwartorzędowe sole amoniowe (CSA) – mogą wywoływać alergie skórne oraz astmę, jak również mogą mieć negatywny wpływ na funkcje rozrodcze

Triklosan – toksyczny dla organizmów wodnych. Może podrażniać skórę oraz oczy

Dichloroizocyjanuran sodu (NaDCC) – powoduje podrażnienia oczu, układu oddechowego oraz skóry

Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna) – żrąca substancja, która może wypalić oczy, płuca, skórę

Laurylosiarczan sodu (SLS) i sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego (SLES) – toksyczne dla środowiska

Pył glinowy – groźny w momencie dostania się do płuc

Sól trisodowa – może powodować zatrucia ryb oraz innych organizmów wodnych

Warto wybierać środki czystości bez substancji niebezpiecznych. Zadbamy dzięki temu o zdrowie naszych bliskich, jak również o środowisko. Pamiętajmy by dobrze przygotować się do sprzątania, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania czasu. Ważne jest, by środki czystości nie tylko pomogły nam w uprzątnięciu domu, ale również były bezpieczne.