Znane od lat sztućce plastikowe

Chyba każdy z nas chociaż raz używał plastikowych sztućców – czy to na grillu, pikniku czy przydrożnym barze. To na ich wzór powstały sztućce drewniane jednorazowe, które powoli wypierają je z rynku. Sztućce plastikowe są mimo wszystko praktyczne i najbardziej ekonomiczne. Do tego są bardzo łatwo dostępne, niemal w każdym sklepie i supermarkecie. Można kupić je pakowane po 10 sztuk z każdego rodzaju lub w większych opakowaniach – po 20, 50, 100, a nawet 1000 sztuk. Są lekkie i łatwe w transporcie. Nie są łamliwe i nie zajmują wiele miejsca, dlatego można zabierać je ze sobą na plenerowe imprezy.

Plastikowe sztućce nie mają miana ekologicznych, ale można poddać je recyklingowi, co czyni je przyjaznym dla środowiska. Po użyciu wystarczy wyrzucić je do pojemnika na odpady plastikowe. Warto pamiętać, że przed utylizacją należy je oczyścić z resztek jedzenia i tłuszczu.

Sztućce plastikowe dzielą się na dwa rodzaje: sztućce białe, kolorowe i premium. Sztućce plastikowe białe są najbardziej uniwersalne i łatwo dostępne. Są tanie, wygodne i praktyczne. Na przyjęciach urodzinowych dla dzieci czy domówkach często wybierane są kolorowe widelce i łyżki, które wyglądają efektownie i podobają się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Kolorystykę można dopasować do wnętrza, wystroju stołu czy po prostu zdecydować się na wielobarwną zastawę stołową, która ożywi każde przyjęcie.

To również plastikowe sztućce były jeszcze niedawno częściej wybierane niż sztućce drewniane jednorazowe. Zarówno ze względów ekonomicznych jak i praktycznych – można było je dostać w każdym sklepie, gdzie robiliśmy zaopatrzenie na grilla.

Sztućce drewniane jednorazowe zamiast plastiku

Jeszcze nie tak dawno temu, kiedy zaczęto zdecydowanie bardziej zwracać uwagę na środowisko i masę zalegających śmieci, sztućce drewniane jednorazowe odbierane były niczym fanaberia. Na szczęście dziś, mając taką możliwość wybieramy bardziej ekologiczne produkty, szczególnie te do jednorazowego użytku. Umiemy też docenić drewno i jego walory.

Sztućce drewniane jednorazowe są nie tylko bardziej eko, ale też są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Niestety plastik połączony ze zbyt wysoką temperaturą niż zalecana jest na opakowaniu może być szkodliwy. Substancje, z których stworzono plastikowe sztućce używane zgodnie z zaleceniami są obojętne dla naszego organizmu. Ale niewiele osób uważa i często używają plastikowych sztućców do dopiero co zdjętej kiełbaski czy karkówki z grilla. Widelec taki pod wpływem zbyt wysokiej temperatury zaczyna się topić i kurczyć, co powoduje wydzielanie różnych, nie zawsze bezpiecznych dla nas związków chemicznych. Używanie plastikowych sztućców jest jak najbardziej okej, jeśli tylko używamy ich odpowiedzialnie.

Dlatego powoli przerzucamy się na sztućce drewniane jednorazowe. Te wykonane są tylko i wyłącznie drewna, które jest całkowicie naturalne i bezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo nie niszczą się pod wpływem wysokich temperatur, są trwałe i wygodne w użytkowaniu. Z drewna możemy kupić łyżki, noże, widelce, łyżeczki, ale także mieszadełka do kawy, widelczyki do ciasta, do frytek oraz łopatki do lodów. Jak widać oferta drewnianych sztućców jest duża i wciąż powiększana.

Sztućce drewniane jednorazowe wyglądają efektownie i estetycznie. Mają bardzo przyjazną formę, gładką powierzchnię i dobrze leżą w ręku. Drewno nie wpływa na smak i zapach potraw. Nie łamią się pod naciskiem – trzeba użyć naprawdę sporej siły, żeby złamać widelec czy nóż podczas jedzenia.

Po zakończeniu grilla czy jedzenia drewniane sztućce możemy wyrzucić do odpadów bio lub po prostu spalić w ognisku. Jak już wspominaliśmy, do sztućców nie dokłada się żadnych substancji obcych, dzięki czemu są biodegradowalne i utylizuje się je bez szkody dla środowiska naturalnego.

Sztućce drewniane wielorazowe – czy to możliwe?

Sztućce drewniane jednorazowe zyskały niedawno nową rodzinę – sztućce drewniane do wielokrotnego użytku. Wykonane są z biokompozytowych włókien drzewnych, które są jeszcze bardziej wytrzymałe. Nie nasiąkają wodą, dzięki czemu nie tracą na twardości i wytrzymałości. Co ciekawe, można je myć nawet w zmywarce do 5 razy. Często zabierane są na kempingi i inne kilkudniowe wyprawy, na przykład pod namioty. Dzięki nim nie musimy zabierać z domu ciężkich, stalowych sztućców bez obaw o ich zgubienie. Sztućce drewniane wielorazowe idealnie sprawdzają się na grillach, ogniskach, ale także do jedzenia klasycznych obiadów, zup i deserów. Bio-sztućce z racji tego iż są przeznaczone do wielokrotnego użytku, warto wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem. Na zwykłe przyjęcia, grille czy spotkania wybierajmy sztućce drewniane jednorazowe, które wykonane są z mniejszej ilości, zwykłego drewna.

Zestawy sztućców do gastronomii

Wiele restauracji i lokali gastronomicznych zamieniły plastikowe sztućce na drewniane. Oczywiście mowa tu o posiłkach na dowóz, gdzie często dodaje się jednorazowe sztućce dla wygody klientów. A dla przyspieszenia wydawania zamówień oraz zwiększenia estetyki wprowadzono zestawy sztućców drewnianych pakowanych w ekologiczną opakowanie papierowe. Wewnątrz znajdują sztućce drewniane jednorazowe dostosowane do spożycia drugiego dania, a w drugiej wersji również do zupy. Dodatkowo w każdym opakowaniu znajduje się serwetka.

Zestawy sztućców są pozytywnie odbierane przez klientów. Dzięki papierowemu opakowaniu mają pewność, że sztućce są czyste i higieniczne. Restauratorzy mają też pewność, że nie dojdzie do pomyłki, na przykład gdy pracownik zapomni dodać do zamówienia widelca czy noża, co może skutkować frustracją gościa.

Warto korzystać z ułatwień i ulepszeń, które sprawiają, że praca jest bardziej efektowna a klienci zadowoleni.