Rodzaje sztućców jednorazowych

Obecnie na rynku znajdziemy drewniane sztućce oraz te wykonane z plastiku. Plastikowe widelce czy łyżki wykonywane są z różnych mieszanek i tworzywa, przez co różnią się między sobą trwałością, twardością czy kolorem. Są one wciąż najłatwiej dostępne i chętnie wybierane przez konsumentów. Mają wiele zalet, takich jak niska cena, możliwość kupienia niemal w każdym sklepie oraz różnorodność kolorów. Mimo wszystko świat i coraz bardziej świadome społeczeństwo stara się wyeliminować je ze sprzedaży na rzecz sztućców drewnianych, które są mniej szkodliwe dla środowiska i to na każdym etapie: zarówno przy produkcji jak i recyklingu.

Drewniane sztućce i inne jednorazowe zestawy są w stanie zastąpić klasyczne, domowe sztućce, szczególnie w plenerze. Wiadomym jest, że dużo wygodniej zaopatrzyć się na grilla czy ognisko w jednorazowe naczynia, których nie musimy zabierać z powrotem do domu. Na zewnątrz rzadko także jest możliwość umycia talerzyka czy widelca, a te po upadku na ziemię czy piach mogą się już nie nadawać do dalszego jedzenia. Dlatego jednorazowe drewniane sztućce są tak praktyczne – można je w każdej chwili wymienić na nowe. Co więcej, jeśli mamy rozpalone ognisko, taki zużyty widelec czy nożyk możemy spalić bez szkody dla środowiska naturalnego, a nawet więcej – zapewnimy im naturalny recykling, dzięki czemu nie dodamy kolejnych śmieci do odpadów. Z pewnością nie możemy zrobić tego używając sztućców plastikowych – te koniecznie musimy zabrać ze sobą z powrotem i po przepłukaniu z resztek jedzenia możemy wyrzucić do odpadów plastikowych.

Praktyczne drewniane sztućce

Wydawać by się mogło, że drewniane sztućce nie mają żadnych wad. Szczerze mówiąc trudno je znaleźć, szczególnie porównując je z innymi jednorazowymi sztućcami. Są bardzo wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury. Bez obaw możemy wbijać widelec w dopiero co zdjętą z grilla karkówkę czy kiełbaskę. Nie musimy się obawiać, że pod wpływem gorąca widelec zacznie wytwarzać jakieś szkodliwe związki chemiczne. Drewniane sztućce są całkowicie naturalne, nie posiadają żadnych sztucznych czy chemicznych dodatków, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne.

Są również wytrzymałe i odporne na pęknięcia czy złamania. Zapewne każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przez przypadek złamać cały plastikowy widelec lub jego ząbki przy wbijaniu w twarde danie na talerzu. Zapewniamy, drewniane sztućce mają większą wytrzymałość i nie tak łatwo je zniszczyć.

Drewniane sztućce na imprezy domowe i grille

Jednorazowe sztućce można z powodzeniem używać na domowych imprezach organizowanych zarówno w domu jak i na zewnątrz. Pisaliśmy już o ich zaletach przy okazji posiadówek przy ognisku czy grillu. Drewniane sztućce można też podać gościom na domówkach, szczególnie jeśli jest to parapetówka i nie mamy jeszcze w pełni urządzonego mieszkania, a tym samym nie posiadamy dużej zastawy stołowej i sztućców, których wystarczyłoby dla wszystkich gości. Nasi znajomi i rodzina z pewnością nie będą mieli za złe, gdy nakryjemy stół jednorazowymi talerzykami i sztućcami. Ma to swój urok i zalety. Ubrudzony talerzyk można szybko wymienić na nowy bez potrzeby mycia. To idealne rozwiązanie, gdy stół zastawiony jest daniami na słodko i słono. Drewniane sztućce będą miłym dodatkiem, który ma efektowny wygląd i co ważne – jest ekologiczny.

Drewniane sztućce do dań na wynos

W restauracji raczej nie zaleca się stosowania jednorazowych naczyń, ale są one niezastąpione przy wydawaniu dań na wynos czy dowóz do domu. Z pewnością będą też milej przyjęte przez klientów niż plastikowe zestawy. Drewniane sztućce wyglądają elegancko i schludnie. Ich szeroki wybór pozwoli dopasować je do każdego dania.

Drewniane sztućce dostępne są w różnych wariantach. Można kupić duże opakowania po 100 sztuk z każdego rodzaju sztućców lub wybrać zapakowane zestawy dostosowane do różnych posiłków. Oba rozwiązania są dobre, a wybór zależy tylko od osoby odpowiedzialnej za zaopatrzenie. Faktem jest, że wybór gotowych, zapakowanych w papierowe opakowanie drewnianych sztućców jest mniej czasochłonne i wyglądanie niezwykle estetycznie. Ale sami również jesteśmy w stanie zapakować sztućce w nie mniej przyjemny dla oka zestaw.

W gotowych zestawach zawsze znajduje się serwetka, co jest miłym i praktycznym dodatkiem do obiadu. Oprócz tego możemy wybrać zestaw do drugiego dania – widelec + nóż lub zestaw do pełnego obiadu składającego się dodatkowo z zupy czyli łyżka, widelec oraz nóż. Wszystko zapakowane jest w ekologiczne, brązowe, papierowe opakowanie, które jest dokładnie opisane.

Nie tylko noże i widelce

Z drewna wykonuje się nie tylko podstawowe sztućce, takie jak noże, widelce czy łyżki. Drewniane sztućce to także łyżeczki do herbaty, mieszadełka do kawy czy widelczyki do ciasta. Są one ciekawą propozycją do kawiarni i cukierni, a w szczególności do piekarni z kącikiem jadalnianym. W takich miejscach rzadko znajduje się zaplecze, na którym można myć i wyparzać talerze i sztućce, dlatego jednorazówki są tu niezastąpione. Klient może na miejscu rozkoszować się wypiekami jedząc wygodnie przy stoliku, co z pewnością przysporzy dodatkową popularność lokalu.

Oprócz tego, drewniane sztućce to także widelczyki do frytek i patyczki do lodów. To również niezastąpione wykałaczki, które powinny znajdować się na każdym stoliku w barze czy restauracji. Szczególnie polecamy te pakowane osobno w papierowe opakowania, dzięki czemu są higieniczne i bezpieczne.

Coraz modniejsze i zyskujące popularność bary sushi mogą zapewnić swoim klientom drewniane pałeczki, które idealnie sprawdzą się do zamówień z dowozem. Pałeczki pakowane są pojedynczo w ładne papierowe opakowanie nawiązujące swoim nadrukiem do kuchni orientalnej.

Oferta na drewniane sztućce wciąż się powiększa. Z pewnością dlatego, że chcemy dbać o środowisko naturalne i jeśli już mamy używać opakowań jednorazowych, chcemy, aby były jak najmniej szkodliwe dla natury. Ich dużą zaletą jest to, że są również nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Co więcej, drewniane sztućce nie wpływają na smak i zapach potraw, dzięki czemu spożywanie posiłków za ich pomocą jest wygodne i przyjemne.