Coraz bardziej powszechne torby papierowe

W ostatnich wiele się zmieniło. Coraz bardziej dbamy o środowisko i zwracamy uwagę na produkty – ich skład czy pochodzenie. Równie chętnie zamieniliśmy plastikowe torby jednorazowe na torby wielokrotnego użytku czy torby papierowe. I choć w naszym kraju jeszcze nie przyjęły się tak dobrze, jak na przykład w USA, gdzie torby papierowe stosuje się od dziesięcioleci, to jeszcze wszystko przed nami. Zalety i korzyści, jakie niosą za sobą papierowe torby z pewnością wpłyną na  zwiększenie się ich popularności.

Poznaj historię torby papierowej

Historia torby papierowej sięga połowy XIX wieku. Amerykanin, z zawodu nauczyciel Francis Wolle opatentował pierwszą maszynę do produkcji toreb papierowych. I choć zamysł był świetny, kształt torby przypomniał kopertę, przez co mieściło w niej niewiele codziennych sprawunków. Dlatego w 1868 roku pracownica fabryki, gdzie wytwarzano kopertowe torby, Margaret Knight postanowiła ulepszyć ten wynalazek. Nawet samodzielnie stworzyła maszynę, która miała produkować bardziej praktyczne torby papierowe. Wyróżniać je miało prostokątne dno, dzięki czemu byłyby bardziej pojemne. Gdy Margaret udoskonalała swój wynalazek, aby móc starać się o patent, niejaki Charles Annan ukradł jej pomysł i zgłosił maszynę do urzędu patentowego. Na całe szczęście, kobieta posiadała mnóstwo notatek i rysunków, które potwierdzały, że to ona jest autorką  maszyny.

Kolejną osobą, która postanowiła usprawnić wynalazek i ulepszyć torby papierowe był Chas Stilwell, który wymyślił torby z płaskim dnem 13 lat później. Do tej pory torby miały kształt litery V przez co nie można ich było wygodnie odstawić na ziemię czy złożyć. To właśnie te torby papierowe, stworzone  przez pana Stilwella używamy do dzisiaj.

Torby papierowe na zakupy

W Polsce torby papierowe stosunkowo niedawno weszły do naszej codzienności. Największą popularność zyskały po podpisaniu ustawy o wprowadzeniu opłaty za jednorazowe torby. To wtedy do sklepów zaczęto wprowadzać bardziej wytrzymałe i ekologiczne torby na zakupy, z których można korzystać wielokrotnie. Torby papierowe doskonale sprawdzają się do pakowania żywności i innych zakupów. Są pojemne i wytrzymałe, a dodatkowo ich kształt pozwala wygodnie ułożyć przedmioty tak, aby nie przesuwały się i nie przygniatały delikatniejszych rzeczy.

W naszym kraju najbardziej popularne są torby papierowe z uszami, które zwiększają komfort noszenia. W niektórych sklepach można dostać także torby bez uszu, które po zapakowaniu najczęściej niesie się opierając dno o przedramię lub od razu z wózka pakuje się je do bagażnika samochodu.

Dla osób prowadzących sklepy spożywcze czy wielobranżowe taka torba może być ciekawą alternatywą dla osób, które nie lubią plastikowych reklamówek. Torby papierowe nie zajmują wiele miejsca, a mogą być reklamą dla sklepu. Szczególnie jeśli umieścimy na nich swoje logo. Taka torba najczęściej używana jest kilkukrotnie, a nierzadko używa się ich także do przechowywania różnych przedmiotów w domu, dzięki czemu wciąż będzie przypominać klientom o sklepie.

Torby papierowe na zakupy są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach. Dla osób nie lubiących długich toreb, które przy niskim wzroście mogą być przeszkodą, polecamy szerokie torby papierowe z uszami, które pozwolą wygodnie nosić zakupy bez obaw o obijanie ich o schody czy krawężniki.

Małe papierowe torby

Torby papierowe najczęściej kojarzą nam się z dużymi torbami na codzienne zakupy. W sklepach budowlanych i żelaznych małe torebki papierowe są idealne do pakowania gwoździ, śrubek i innych drobnych przedmiotów, szczególnie tych z zaostrzonymi końcami. Reklamówki plastikowe zupełnie nie nadają się do pakowania takich rzeczy, dlatego torby papierowe są w tym miejscu niezwykle pomocne.

Do małych, stylowych torebek papierowych można pakować także słodycze na wagę, takie jak cukierki, wafelki czy ciastka. Opakowanie jest bardzo efektowne, a dodatkowo ekologiczne.

Takie opakowania sprawdzają się przy wszystkich drobiazgach. Torebka pozwoli zapakować drobny towar bez obaw o zgubienie zakupu. Do pakowania niewielkich towarów można zaopatrzyć sklep w grube i mocniejsze torebki brązowe lub białe, które idealnie sprawdza się do obłych zakupów.

Torby papierowe również w gastronomii

Pojemne i pakowane torby papierowe są idealne również do pakowania zamówień na wynos. Torba papierowa, niezależnie od koloru wygląda schludnie i modnie. Obiad zapakowany w estetyczne opakowanie zapewni zadowolenie klientów. Dodatkowo papierowe torby są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu mamy pewność, że jedzenie nie wypadnie podczas niesienia. Kolejnym atutem jest ich sztywność. Zapakowane pudełka nie będą się przesuwać i przewracać podczas jazdy samochodem.

Torby papierowe bez nadruku ułatwią również kierowcom wydawanie odpowiednich posiłków. Na opakowaniu można napisać adres lub zawartość, dzięki czemu unikniemy niemiłej pomyłki.

W gastronomii torby papierowe powinny być również wydawane gościom restauracji, którzy proszą o zapakowanie posiłku na wynos. Wręczenie takiej estetycznej torby będzie lepiej odbierane i docenione przez klientów.

Duży wybór rozmiarów toreb pozwoli doskonale dopasować jej wielkość do pojemnika. Przemyślane pakowanie pudełek z jedzeniem to duży plus dla oceny restauracji.

Pakowanie prezentów

Najnowsze trendy związane są z ekologią i stylem życia zero waste. Dlatego coraz częściej prezenty pakowane są w szary papier, gazety czy właśnie torby papierowe. Drogie i najczęściej jednorazowe torebki prezentowe można zamienić na klasyczną torbę papierową. Papier jest elegancki i uniwersalny – z powodzeniem można wręczyć w niej prezent zarówno kobiecie i mężczyźnie. Co więcej taka torba może być później używana do pakowania zakupów czy do przechowywania ubrań, gazet czy innych domowych niezbędników. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie torby papierowej do segregacji odpadów papierowych zamiast wrzucanie ich do plastikowego worka. Jest to z pewnością bardziej ekologiczne rozwiązanie i przy okazji wykorzystanie otrzymanej torby.