Na wiosnę pojawiają się pierwsze, mocniejsze promyki słońca, wszystko budzi się do życia, a my myślimy o tym, jak odświeżyć nasz dom by stracić zbyt wiele czasu. Wiosenne porządki, o ile są dobrze zorganizowane, dają nam radość oraz satysfakcję z wykonanej pracy.

Na początek – lista zadań!

            Po pierwsze zrób sobie kawę, weź kartkę oraz coś do pisania, rozsiądź się wygodnie w fotelu i sporządź listę zadań do wykonania. Poniżej podajemy przykładowy spis, jednak Twój może się nieco różnić, ze względu na zadania specjalne, które znajdą się u Ciebie. Nie spiesz się, im precyzyjniejsza lista, tym łatwiej będzie wykonać wszystkie wypisane na niej zadania.

Przykładowa lista:

 •          Mycie okien
 •          Pranie firan
 •          Pranie dywanów
 •          Czyszczenie sprzętów kuchennych
 •          Czyszczenie mebli tapicerowanych
 •          Porządki w szafkach (można rozpisać sobie każde pomieszczenie osobno)
 •          Czyszczenie fug oraz plytek
 •          Pranie pościeli oraz koców
 •          Wycieranie kurzu w trudno dostępnych miejscach
 •          Czyszczenie podłóg

To tylko kilka zadań, które powinniśmy wykonać podczas wiosennych porządków. Każda lista powinna zostać wykonana indywidualnie, ponieważ tylko my wiemy czego potrzebuje nasz dom. Tym razem podajemy również do waszej dyspozycji możliwości stworzenia domowych roztworów czyszczących, aby zminimalizować ilość chemii wykorzystywanej w codziennych czynnościach.

Mycie okien

            Mycie okien powinno się odbywać w słoneczny dzień, aby deszcz nie popsuł nam zadania. W tym samym czasie radzimy również wyprać firany, dzięki temu zaoszczędzimy trochę czasu. Do mycia okien możemy wykorzystać roztwór ciepłej wody z octem. Dzięki temu nie powstaną smugi, a brud nie będzie tak bardzo osiadał na szybach. Firany oraz zasłony, można wieszać od razu po wypraniu, kiedy są jeszcze mokre – ten zabieg sprawi, że nie trzeba będzie ich suszyć i prasować.

Pranie

            Koce, poduszki, pościel oraz inne tego typu elementy, warto prać w ciepły, słoneczny dzień, aby jak najszybciej je wysuszyć. Zanim jednak zabierzesz się za wkładanie do pralki, sprawdź metki i zapoznaj się z instrukcją prania, aby nie zniszczyć materiału, ani wypełniacza. Dywany najczęściej wystarczy rozwiesić na zewnątrz i porządnie wytrzepać z kurzu, jeżeli jednak to nie wystarczy, polecamy środki, które rozsypuje się na dywanie, a następnie ściąga odkurzaczem. Idealnie usuwają plamy oraz inne zabrudzenia.

Czyszczenie sprzętów kuchennych

            Lodówkę najlepiej umyć ciepłą wodą z octem. Dzięki temu pozbędziemy się zabrudzeń, nieprzyjemnych zapachów oraz bakterii, które namnażają się tam, gdzie przechowujemy żywność. W przypadku mikrofalówki, wystarczy wstawić miseczkę z wodą oraz cytryną do środka i włączyć ją na kilka minut. Gorąca para spowoduje, że brud z łatwością zostanie następnie usunięty za pomocą szmatki. Zabrudzenia powstałe w piekarniku, z łatwością usuniemy za pomocą roztworu wody z amoniakiem, którym spryskamy zabrudzenia. Teraz tylko odczekamy 5 minut, posypiemy brud sodą oczyszczoną i po chwili wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte.

Pierwsza pomoc podczas sprzątania

Oto kilka cennych rad, które pomogą Wam w tym aktywnym czasie:

 1.       Zdarza Wam się zacząć sprzątać wszystkie pokoje jednocześnie, a następnie rozpaczać, że już nie macie na to siły? Tak, to podstawowy błąd! Wiosenne porządki, powinny być zawsze rozłożone na kilka dni, dzięki czemu znajdziemy w tym wszystkim również czas dla siebie.
 2.       Zanim zaczniesz sprzątać, upewnij się, że masz wszystkie potrzebne ścierki, płyny, gąbki, rękawiczki oraz inne elementy, bez których nie będziesz w stanie skończyć porządków. Nie ma nic gorszego, niż przerywanie sprzątania i marnowanie czasu na wyprawy do sklepu.
 3.       Masz słabszy dzień? Odpuść sobie sprzątanie i zajmij się sobą, odpocznij, zregeneruj siły. Gwarantujemy, że jutro zrobisz dwa razy więcej, niż dzisiaj, a więc ten jeden dzień nie pójdzie na pewno na marne.
 4.       Ubrania w twojej szafie nie mieszczą się już na wieszakach? Zrób selekcję – wszystko co nie zostało ubrane przez ostatni rok, możesz oddać na rzecz fundacji, które pomagają osobom ubogim oraz potrzebującym, wrzucić je do specjalnych pojemników lub poddać recyklingowi . Rozumiemy, że pewne ubrania nie są warte wyrzucenia, jednak jeżeli przez tak długi czas leżały nieużywane, to jest małe prawdopodobieństwo, że jeszcze kiedyś to założysz
 5.       Baw się podczas sprzątania! Puść muzykę, tańcz, śpiewać, zaangażuj w to całą swoją rodzinę. To nie ma być smutny obowiązek, a zajęcie z którego wszyscy będziecie czerpać ogrom radości

Powodzenia!