Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego folia aluminiowa nie zawsze jest dobrym pomysłem przy pakowaniu kebaba
  • o tym, że koperty na kebab są najczęściej wybieranym i praktycznym sposobem podawania popularnego kebsa
  • dlaczego pojemniki styropianowe muszą odejść
  • o tym, że pudełka papierowe też sprawdzają się w sprzedaży kebabów

Nocni podróżnicy w czasie, których świadomość zaciera się w piątkowe wieczory, a odradza jak Feniks w duszne niedzielne popołudnia, wiedzą dobrze, że nie ma dobrej imprezy bez kebsa pochłoniętego z wilczym apetytem w samym środku nocy, w drodze do jednego baru do baru. Lecz jak pokazują statystyki, kebab w Polsce, to danie o zniewalającym potencjale nie tylko w soboty i święta - każdego dnia 5 mln Polaków kupuje właśnie kebab, przez co jest to najczęściej wybierane danie do konsumpcji poza domem*.

Knajpy oraz budki w których podawany jest kebab, możemy spotkać niemal na każdym rogu ulicy, więc i wybór jest szeroki. Dziś nie będziemy skupiać się na niuansach od strony miłośników kebabów, a skoncentrujemy naszą uwagę na wyzwaniach właścicieli kebabów. Bo czyż nie jest wyzwaniem logistycznym, estetycznym i higienicznym odpowiednie zapakowanie kebaba? Czego używać w tym celu? O tym poniżej!

Kebab – bliskowschodnie danie, które podbiło serce Polaków

Kebab to danie wybierane przez miliony Polek i Polaków. Osoba, która zapoczątkowała sprzedaż tego rodzaju jedzenia, dostosowała jednak składniki do wymagań klientów, dlatego też kebab podawany u nas w kraju, różni się od tych sprzedawanych poza granicami kraju. Można wręcz stwierdzić, że w Polsce kebab jest daniem bardzo popularnym, nie tylko wśród osób młodych, ale również dla rodzin z dziećmi. Potrawa ta kojarzy nam się z dobrym, stosunkowo tanim jedzeniem, dlatego też jest przyjemnością, na którą bardzo często się kusimy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że bliskowschodnie danie podbiło serca i podniebienia wielu Polaków.  

Folia aluminiowa – łatwy sposób na zapakowanie kebabów

Folia aluminiowa była bardzo popularnym materiałem do pakowania jedzenia na wynos. Ze względu na rozwój cywilizacyjny, wielu właścicieli lokali z jedzeniem fast – food zrezygnowało z tego rodzaju opakowań. Dlaczego? Folia aluminiowa utrzymuje odpowiednią temperaturę posiłków, jednak ze względu na dużą ilość sosów, kebab może z niej wprost wypływać, co nie wygląda zbyt estetycznie. Poza tym, jest wiele innych, lepszych sposobów, na które warto się zdecydować.

Koperty na kebab – tanio i prosto

Koperty na kebab to świetny pomysł dla lokali sprzedających dania do bezpośredniej konsumpcji. Idealnie sprawdzają się w kultowych budkach z kebabem, jak i bardziej ekstrawaganckich food truckach. Kebaba zapakowanego w kopertę można zjeść idąc ulicą, można zabrać danie do parku, zjeść je na leżaku przed foodtruckiem, albo spożyć przy jednym z tych zabawnych wysokich, metalowych stolików, które swojsko chyboczą się, gdy się o nie oprzeć. 

Oczywiście, nie da się ukryć, że torebki na kebaba nie utrzymują odpowiedniej temperatury, ani nie są najbardziej estetycznym sposobem serwowania dań. Tylko czy w jedzeniu ulicznym są to najistotniejsze sprawy? Koperta na kebsa jest swojska jak sam kebab. Tak samo tania, prosta i szybka w użyciu. Wydaje się więc, że to połączenie idealne!

Bywa jednak, że trzeba sięgnąć po inne rozwiązania. Są bowiem jeszcze inne sposoby, które warto rozważyć, aby dopasować opakowanie do swoich wymagań i potrzeb.

Pojemniki styropianowe – utrzymanie odpowiedniej temperatury to podstawa

Pojemniki styropianowe są wykorzystywane przez wielu właścicieli lokali gastronomicznych, serwujących dania na wynos. Jedzenie podawane w tego typu opakowaniach po transporcie wygląda nadal estetycznie, temperatura dania jest odpowiednia i nie musimy martwić się o to, że danie się rozleje zanim dotrze do miejsca docelowego. Plusem jest również cena takich opakowań, nie jest ona bowiem wygórowana. Nie ma jednak się co oszukiwać - estetyka samych pojemników jest... no jest ona styropianowa.

Pomijając nienachalną estetykę pojemników styropianowych, przede wszystkim pamiętać trzeba, że pojemniki wykonane ze spienionego polistyrenu (EPS), czyli styropianu, dalekie są od ziszczenia ekologicznych marzeń o przetrwaniu wkrótce-ginącej-ludzkości. Niestety EPS jest materiałem praktycznie niepoddającym się recyklingowi. Do tego, potrzeba wielu lat, by styropian uległ samoistnemu rozpadowi, podczas którego co gorsza uwalniane są cząstki mikroplastiku. Z tego też powodu Unia Europejska zdecydowała o wycofaniu tego rodzaju opakowań. Nie będą one mogły być stosowane od lipca 2021 r. na terenie UE. Warto więc zawczasu pomyśleć o alternatywie - pojemnikach do zgrzewu lub bardziej ekologicznych pojemnikach z biomasy (np. trzciny cukrowej).

Pudełka kartonowe – estetyka podania

Inną, bardziej ekologiczną opcją pakowania będą pudełka kartonowe. Jak łatwo się domyślić, wykonane są z materiału, który może zostać poddany recyklingowi, dzięki czemu odpady z opakowań nie zalegają w środowisku naturalnym. Jeśli z jakiegoś powodu recyklingowi poddać ich nie można (np. z powodu na zatłuszczenie), to ulegają degradacji i nie uwalniają plastiku.  

Drugi duży plus pudełek kartonowych, to ich prezencja. Nawet zwykłe, szare pojemniki papierowe wyglądają jeśli nie od razu "dizajnersko", to na pewno schludnie i estetycznie. Ponadto, na pudełkach można nanieść dowolną grafikę, co może być dodatkową reklamą dla firmy i przypieczętowaniem faktu, że rządzicie w lokalnym kebabistanie. Dla oszczędnych, ale z ambicjami, dostępne są także pudełka z gotowym nadrukiem, co zawsze dodaje kolorytu i nadziei w świecie na lepsze jutro.

Pudło na kebsa sprawdza się najlepiej w konsumpcji bieżącej, aczkolwiek zamykane pudełka kartonowe nieźle nadają się też do transportu w racjonalnych odległościach. Opatulone w dodatkowe ciepliwo, pudełka utrzymają temperaturę dania. A zresztą ostry kebab sam w sobie jest gorący, nawet jeśli już zimny.

Podsumowanie

Każdy właściciel lokalu z kebabami (Kebabista) wybierze opakowanie dopasowane do potrzeb własnych oraz oczekiwań klienteli. Jeśli sprzedajesz na miejscu, to wybieraj koperty, bo folia aluminiowa jest już trochę pasee. Jeśli dowozisz, to unikaj styropianu, bo popsuje nam planetę. Wybierz pojemnik z trzciny albo pudełko kartonowe. Jeśli cenisz piękno, to kompozycję mięs, surówek i wielobarwnych sosów pakuj w pudełko kartonowe. Jeśli chcesz być mistrzem świata, rób własny nadruk na kartonowym pojemniku, pamiętając jednak, że do tego potrzeba grubego nakładu (zwykle powyżej 10 000 szt.).
 

*za: wywiad dla Onetu K. Rogaskiej z Krystianem Nowakiem, autorem książki "Kebabistan". Wywiad dostępny tu: https://kobieta.onet.pl/kebab-stal-sie-daniem-narodowym-jest-swojski-jak-disco-polo-i-zimna-wodka/jy9p887