Tłusty czwartek to polska tradycja pochodząca jeszcze z czasów pogańskich. Świętowano w ten sposób nadejście wiosny. Co prawda nie jadło się wtedy drożdżowych pączków na słodko, ale tłuste potrawy, które zapijano winem. Dopiero bliżej XVI wieku w Tłusty czwartek zaczęło jadać się pączki zawierające ukryty orzeszek – ten, kto trafił na niespodziankę, miał opływać w dostatki i szczęście.

Dziś Tłusty czwartek jest świętem, które zwiastuje nadejście postu i zbliżającej się Wielkanocy. Oznacza ostatni tydzień karnawału i pozwala na objadanie się pysznymi pączkami oraz faworkami, zwanymi w różnych regionach także chrustem. Znane jest staropolskie przysłowie: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Skoro więc są nasmażone, warto je odpowiednio zapakować.

W co można zapakować pączki?

Tradycyjne pączki smażone są na głębokim tłuszczu, przez co ich estetyczne zapakowanie może sprawić trudności. Mamy dla Was kilka pomysłów, które sprawią, że pączki na dłużej zachowają świeżość i apetyczny wygląd.

Ciekawym i bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest pójście w minimalizm i zapakowanie pojedynczych pączków w papier pakowy przewiązany sznurkiem. To sprawi, że klient poczuje się doceniony, a opakowanie będzie prezentować się niezwykle uroczo.

Jednak mało kto w Tłusty czwartek kupuje tylko jednego pączka. Dlatego specjalnie dla Was uzupełniliśmy asortyment w naszym sklepie o efektowne pudełka kartonowe z nadrukiem mieszące aż do 9 pączków – możecie znaleźć je tutaj. Kolorowy i wdzięczny nadruk z pączkami to idealne opakowanie na zapas nadziewanych drożdżówek dla całej rodziny.

Dla osób preferujących minimalizm, polecamy białe pudełko wykończone falbanką i przewiązane sznurkiem. Takie opakowanie zapewni uniwersalność i pewność, że klienci będą zadowoleni z wyboru Waszej cukierni. Pudełko jest samoskładające, co oznacza, że złożenie go zajmuje dosłownie chwilkę, dzięki czemu klienci zostaną szybko i perfekcyjnie obsłużeni.

Dodatkowo, dla tych bardziej wymagających, dostępne są białe, również samoskładające pudełka na pączki, które posiadają wygodny uchwyt do przenoszenia. Tak estetyczne i eleganckie opakowanie idealnie sprawdzi się do zapakowania kilku dużych pączków. Co więcej, każde z kartonowych pudełek jest wytrzymałe i dość odporne na przenikanie tłuszczu, dzięki czemu przez długi czas zachowuje nienaganny wygląd. Oprócz tego, opakowania są wysyłane w postaci rozłożonej i można przechowywać je nie marnując przestrzeni w lokalu. Ekspresowe złożenie pudełka można zostawić na sam koniec, gdy klient zdecyduje ile sztuk pączków chce kupić.

Bardzo popularne są również pudełka plastikowe, wykonane z bezpiecznego w kontakcie z żywnością, przezroczystego materiału. Zapewniają one wysoką skuteczność przed przeciekaniem tłuszczu oraz piękną prezentację produktu. Pączki w zamkniętym opakowaniu są chronione przed zgnieceniem i przesiąkaniem innymi zapachami. Dodatkowo, dzięki pokrywce, na dłużej zachowają miękkość i świeżość. Plastikowe, zamykane opakowania są dostępne w naszym sklepie internetowym w wielu różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można idealnie dobrać je pod ilość i wielkość pączków.

Kruche i pyszne faworki – kolejny hit sprzedaży w Tłusty czwartek

Faworki wymagają specjalnego traktowania. Są dość kruche i tłuste, więc zapakowanie ich może przynieść problem. Jednak trwałe i niezawodne pojemniki kartonowe, o których wspominaliśmy wyżej doskonale sprawdzą się również do zapakowania chrustu. Wytrzymałe, kartonowe ścianki ochronią przysmak przed połamaniem i pokruszeniem się podczas przenoszenia. Co więcej, zapakowanie ich w ozdobny pojemnik zapewni apetyczny wygląd.

Faworki można zapakować także w prostokątne lub kwadratowe opakowania plastikowe, które również ochronią kruche smakołyki i zapewnią świeżość przez długi czas.

A co z foliowymi torebkami? Najlepiej o nich zapomnieć, jeśli chcemy mieć pięknie zapakowane i estetycznie wyglądające pączki czy faworki. W foliowym opakowaniu  przez brak dostępu powietrza, wypieki tracą sprężystość i kruchość, a dodatkowo tłuszcz bardzo nieapetyczne brudzi folię. A pączki pokryte lukrem i chrust z cukrem pudrem, po nawet niedługim kontakcie z folią zamienią się w mało efektowną papkę.

A Ty czym zajadasz się w Tłusty czwartek?