Wiele cukierni i piekarni ma problem z prawidłowym zapakowaniem ciasta. Wyroby cukiernicze wymagają solidnego i niezawodnego opakowania, które pozwoli dostarczyć je bezpiecznie do domu. Mówimy tu zarówno o ciastach sprzedawanych na wagę, jak również całe, ciężkie torty z wilgotną, kremową masą. Jakie dostępne na rynku opakowania spełnią trzy najważniejsze role: ochrona przed zgnieceniem, utrzymanie prawidłowej temperatury oraz pewność transportu?

Plastikowe pojemniki na ciasto

Pojemnik na ciasto wykonany z transparentnego, dość cienkiego, ale jednocześnie trwałego plastiku idealnie spełnia swoją rolę. Jest wysokie, dzięki czemu po zamknięciu nawet przekładane ciasta czy torty nie ulegną zgnieceniu. Zamykana pokrywa chroni także przed przemakaniem, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wilgotne ciasta mogą delikatnie puszczać wodę, ale zamykane opakowanie nie pozwoli na wypłynięcie jej poza pudełko i ubrudzenie pozostałych zakupów czy ubrań. Szczelne opakowanie zabezpiecza też zawartość przed brzydką pogodą i nie musimy martwić się o transport wypieków nawet w deszczowej porze.

Co więcej, opakowanie to jest również bardzo estetyczne. Całkowicie przezroczyste pudełko pozwala cieszyć oczy widokiem apetycznego ciasta. Dlatego tak często spotykane jest w marketach, w których możemy kupić gotowe kawałki ciasta. Doskonale chroni też przed wysuszeniem, a po włożeniu do lodówki zabezpiecza przed przenoszeniem się i mieszaniem zapachów.

W naszym sklepie posiadamy ogromny wybór plastikowych pojemników na ciasta i torty w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu możemy zapakować małe kawałki oraz większe porcje. Pojemniki posiadają wszystkie niezbędne atesty pozwalające na bezpośredni kontakt z żywnością. Biorąc pod uwagę, że wykonane są z plastiku, nie są niestety zbyt ekologiczne. Takie opakowanie po zjedzeniu zawartości możemy jednak umyć i wykorzystać ponownie, dzięki czemu choć trochę przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego. Dla osób, które cenią sobie biodegradowalne opakowania, proponujemy zapoznanie się z ofertą opakowań wykonanych z papieru.

Kartonowe opakowania do słodkich wypieków

Dla osób bardziej ceniących sobie ekologię i dbanie o środowisko proponujemy opakowania wykonane z kartonu. Wyglądają bardzo efektownie i chronią zawartość przed zgnieceniem. Bardzo popularne są składane pudełka, które dostępne są zarówno w minimalistycznej, białej wersji oraz z kolorowymi nadrukami, które można dopasować do każdej okazji. Idealnie sprawdzają się w cukierniach, ponieważ przed złożeniem zajmują niewiele miejsca, a stworzenie z płaskiego kartonu pełnowymiarowego opakowania na ciasto jest niezwykle szybkie i proste. Dodatkowo po złożeniu posiadają wygodną rączkę, która ułatwia noszenie. Do wyboru są także opakowania z przezroczystym okienkiem od góry, które od razu ukazują smakowitą zawartość.

Opakowania papierowe prezentują się bardzo estetycznie, ale niestety po zbyt długim przechowywaniu w nim ciasta, mogą powstać plamy i przecieki. Aby temu zapobiec wystarczy użyć specjalnego podkładu do ciast lub po prostu jak najszybciej wyciągnąć smakołyk z opakowania. Dzięki temu, niezabrudzony karton możemy przeznaczyć do recyklingu. Tego typu pudełka są raczej jednorazowe i nie sprawdzą się do kilkukrotnego użytku, chyba że skorzystamy z podkładów lub folii silikonowej podłożonej pod ciastem. Jest to szczególnie ważne przy wilgotnych ciastach lub tortach, które są również obficie przystrojone polewą lub kremem.

Jak zapakować tort?

Wysokie i okrągłe torty wymagają specjalnego traktowania podczas transportu. Pięknie zdobione z każdej strony, muszą posiadać wytrzymałe i efektowne opakowanie, które ochroni delikatną zawartość.

W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór opakowań na torty – plastikowe i kartonowe, których wady i zalety przedstawiliśmy powyżej. Duży przekrój rozmiarów plastikowych opakowań pozwoli dopasować jego wielkość do gabarytu tortu. Co więcej opakowania plastikowe są bardzo wygodne przy pakowaniu i wyjmowaniu – ciasto kładziemy na płaskiej podstawie i zamykamy wysoką pokrywą. W takim opakowaniu tort prezentuje się w całej okazałości, co zwiększa jego atrakcyjność podczas prezentacji.

Kartonowe opakowania dostępne są w dwóch wersjach – białe z rączką oraz kolorowe z okienkiem u góry. Opakowania kartonowe są w kwadratowym kształcie, co nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo zawartości. Do tego rodzaju pudełek polecamy używanie podkładów pod ciasto lub folii silikonowych, które ochronią karton przed przemoczeniem, a tym samym możliwości uszkodzenia spodu, co uchroni tort przed wypadnięciem.

Wybór opakowania na ciasto należy do Ciebie. Warto w swojej ofercie posiadać zarówno plastikowe jak i kartonowe opakowania, które możemy dobrać w zależności od potrzeb i wymagań klienta. Można używać ich również do wybranych rodzajów ciast – te efektowne i wilgotne pakować do plastikowych, przezroczystych pudełek, a mniej wymagające ciasta czy słodkie wypieki do ekologicznych opakowań kartonowych. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, w której znajdziesz wszystkie niezbędne opakowania do cukierni. Zapewniamy hurtowe ceny już od najmniejszych ilości.