Biodegradowalne torby, czyli jak być eko na zakupach

Problem odpadów rozszerza się niewyobrażalnie szybko, dlatego należy wprowadzać działania, mające na celu zmniejszenie śmieci, które nie podlegają biodegradacji. Jak możemy pomóc naszej planecie?

Plastik

Co roku na świecie przybywa około 300 milionów ton plastiku, około 200 milionów, to opakowania konsumenckie. Plastik to nieodłączny element naszego życia, jednak czy nadal powinniśmy się go tak kurczowo trzymać? Zastanawiający jest fakt, iż produkcja masowa pojawiła się już w latach 50-tych ubiegłego wieku, a wytworzony wtedy plastik, nadal jest na ziemi. Dlaczego? Ponieważ rozkład tworzyw sztucznych trwa znacznie dłużej. Co więcej, ponad 8 milionów ton plastiku trafia do mórz i oceanów, a potem zjadamy go w postaci mikro cząstek, wraz z rybą, która tak smakowicie wygląda. To chyba znak, że warto zrobić coś dla naszej planety, a przy okazji dla nas.

A teraz przedstawimy ilość reklamówek foliowych na osobę, zużywanych rocznie w poszczególnych krajach:

  1.       Duńczyk zużywa 4 reklamówki
  2.       Niemiec potrzebuje około 60
  3.       Polak wykorzystuje od 250 do 300 reklamówek foliowych

Te fakty są przerażające!

Coraz więcej różnego rodzaju akcji ukazuje nam skutki używania takiej ilości plastiku, jednak to ciągle za mało. Nowo wprowadzone przepisy ustalają opłaty za jednorazowe reklamówki, co ma zmotywować konsumentów do zabierania ze sobą ekologicznych, wielorazowych toreb na zakupy.

Jak rozwiązać problem?

Każdemu z nas z trudem przychodzą ogromne zmiany, dlatego warto je wprowadzać powoli, małymi krokami. Warto zastosować którąś z podanych opcji:

  1. Wielokrotne używanie tych samych toreb plastikowych, np. HDPE giga (https://www.opakowanianawynos.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=giga&submit_search=). Pozwala to na zmniejszenie wyrzucanych reklamówek. Ponadto warto również pomyśleć nad ponownym wykorzystywaniem toreb plastikowych, które posiadamy w swoim domu.
  2. Używanie toreb wielorazowych (https://www.opakowanianawynos.pl/52-torby-ekologiczne-z-nadrukiem), które posiadają różne kolorowe nadruki, co pozwala nam dopasować ją do naszego stylu.
  3. Torby papierowe (https://www.opakowanianawynos.pl/147-torby-papierowe) do których nie tylko zapakujemy zakupy, ale również świetnie sprawdzą się do zapakowania prezentu. Można na nich napisać, bądź nakleić elementy pasujące do danej okazji, przez co nie tylko prezent, ale również opakowanie będzie spersonalizowane.
  4. Torby biodegradowalne (https://www.opakowanianawynos.pl/239-torby-biodegradowalne) wykonane z naturalnego materiału jakim jest mieszanka skrobi, co pozwala na rozkład w ciągu 100 dni. Ponadto są bardzo wytrzymałe oraz dopuszczone do kontaktu z żywnością, dzięki czemu możemy do nich bezpośrednio pakować nasze produkty spożywcze.

To tylko część faktów o tym, co dzieje się poprzez tak duże zużycie opakowań plastikowych, jednak już to daje do myślenia, dlatego warto zastanowić się, zanim zabierzemy kolejną reklamówkę jednorazową w sklepie.