W każdym domu powinno znaleźć się miejsce na produkty spożywcze w którym będą one przechowywane w odpowiedni sposób. Ma to wpływ na jakość, wartości odżywcze oraz smak danych produktów. Warto zatem zaplanować sobie odpowiednio miejsce w spiżarni, aby magazynowanie było dla nas łatwe i przyjemne. Spiżarnia powinna być zaciemniona, a temperatura pomieszczenia powinna wynosić około 10 stopni. Pamiętajmy również by nie przechowywać tam środków czystości, ani przedmiotów wykorzystywanych do sprzątania.

Szklane pojemniki

Szklane pojemniki z przetworami

Bardzo często posiadamy przetwory domowej roboty, przechowywane w słoikach oraz innych szklanych pojemnikach. Warto zaopatrzyć się w samoprzylepne karteczki, na których napiszemy rok produkcji oraz krótki opis, co znajduje się w słoiku. Na przetwory idealnie sprawdzi się wysuwane cargo, w którym umieścimy słoiki. Będą one nie tylko dobrze widoczne, ale również nie zajmą dużo miejsca. Pamiętajmy również o tym, że dzięki takiemu rozwiązaniu, nasze słoiki nie dostaną nadmiernego słońca, przez co zmniejszymy prawdopodobieństwo zepsucia się naszych przetworów. Układając słoiki, te zrobione najpóźniej, dawajmy do tyłu, natomiast te starsze do przodu,aby uniknąć zbyt długiego przetrzymywania żywności.

Pudełka kartonowe

W organizacji miejsca w spiżarni, przydatne będą pudełka kartonowe. Poukładane na półkach oraz podpisane z przodu pozwolą nam na zachowanie porządku. Ponadto również osłonią produkty przed światłem. Układając rzeczy w pudełkach, na dole umieśćmy produkty, które wymagają chłodnego otoczenia, takie jak świeże warzywa czy owoce. Na górze możemy ułożyć produkty sypkie, takie jak makaron, ryż, mąkę i inne podobne produkty.

Jak zaoszczędzić sporo miejsca w spiżarni

Zanim przystąpimy do urządzania miejsca w spiżarni, zastanówmy się co będziemy w niej przechowywać. Najlepiej zamontować półki metalowe lub drewniane. W organizacji przydadzą się różnego rodzaju pudełka, kosze oraz inne pojemniki. Możemy również zamontować na ścianach haczyki na których powiesimy niektóre przedmioty. Na wyższych, trudno dostępnych półkach umieśćmy przedmioty rzadziej używane, dzięki temu łatwiej będzie nam funkcjonować. Dobrym rozwiązaniem są również półki, które są składane, kiedy nie są używane.

Jedzenie, które możemy przechowywać w spiżarni

Zanim ułożymy przedmioty w spiżarni, należy to dobrze rozplanować:

- najwyższe półki – przedmioty wykorzystywane nie zbyt często, takie jak puste słoiki, garnki i inne naczynia

- nieco niższe półki – produkty sypkie, typu mąka, ryż, makaron, kasze, cukier. Te produkty nie zepsują nam się przez działanie wyższej temperatury, dzięki czemu mogą być przechowywane na wyższych półkach.

- zamykane szafki – w tym przypadku idealnie sprawdzą się szafki typu cargo, ze względu na zmniejszenie ilości miejsca oraz przejrzystość. Słoiki z przetworami powinny być przechowywane w tego typu półkach, ze względu na jak największy poziom zaciemnienia. Dzięki temu przedłużymy ich ważność.

- najniższe półki – tam powinniśmy przechowywać żywność, która potrzebuje niskiej temperatury, czyli przede wszystkim świeże warzywa i owoce. Dzięki temu dłużej będą świeże.

Haczyki i wieszaki na ścianie – idealnie sprawdzą się do powieszenia różnego rodzaju ziół oraz warkoczy czosnku, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca.

Jak widać, organizacja miejsca w spiżarni nie jest prostym zadaniem, jednak to wszystko zależy od tego co i w jakich ilościach chcemy przechowywać. Pamiętajmy o tym, że to zależy od naszych preferencji, ponieważ spiżarnia będzie nam służyć wiele kolejnych lat.