Upcykling to forma przetwarzania odpadów, dzięki czemu powstają nowe produkty, o wyższej wartość. Dzięki temu zmniejsza się ilość odpadów, jak również materiały do produkcji pierwotnej.  Koncepcja została przedstawiona w 1999 roku przez Riemanna Verlaga i jest przeciwieństwem downcyklingu.  Poprzez upcykling dajemy nowe życie odpadom, zwiększając ich atrakcyjność oraz funkcjonalność.

Sztuka

Zjawisko to jest bardzo dobrze znane w sztuce, kiedy do kolaży czy rzeźb wykorzystywane są odpady. Bardzo dobrym przykładem jest Artur Bordalo, który tworzy swoje dzieła ze śmieci. Poprzez upcykling nie tylko dbamy o środowisko, lecz również mamy szansę na uwolnienie swojej kreatywności. Warto przyjrzeć się bliżej odpadom, by dostrzec w nich coś zupełnie nowego.

Aranżacja wnętrz

Coraz częściej do aranżacji wnętrz wykorzystywane są przedmioty z upcyklingu.  Dzięki temu nasze mieszkanie może mieć niepowtarzalny wygląd. Palety mogą zamienić się w piękne łóżko lub stolik, gitara lub drabina może posłużyć za półkę, a stara opona może uzyskać nowe życie jako wygodne siedzenie w salonie. Oczywiście możemy kupić takie meble, jednakże każdy z nas może się stać designerem w swoim własnym mieszkaniu.

Cele upcyklingu

Dzięki tego typu rozwiązaniu ograniczamy ilość zasobów naturalnych wykorzystywanych w procesie tworzenia oraz obniżamy koszty związane z produkcją. Dodatkowo zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska i chronimy je przed skutkami składowania odpadów. Dzięki temu rozwijamy naszą kreatywność oraz rozwijamy się tworząc niepowtarzalne rzeczy.

Nowe życie szklanych pojemników

Najbardziej znanym produktem wykorzystywanym w upcyklingu są wszelkiego  rodzaju butelek i słoików. Można z nich wyczarować niesamowite wazony, świeczniki, lampki naftowe oraz pojemniki na drobnostki. Wszystko zależy od naszej kreatywności.

Papierowe opakowania

Papier jest idealnym materiałem do upcyklingu, ponieważ można go z łatwością  przeciąć i stworzyć coś zupełnie nowego.  Wielu producentów opakowań nadrukowuje różne rzeczy na pudełka, dzięki czemu po zjedzeniu pizzy możemy mieć nasz prywatny projektor do oglądania filmów, gry na nudne wieczory, czy nawet podkładkę pod laptopa. Papierowe kubeczki, talerzyki oraz pudełko po butach, możemy wykorzystać do stworzenia jedynej w swoim rodzaju szafki na kosmetyki.

Plastik

Zmorą naszych czasów jest wszechobecny plastik. Jednak i jego możemy w łatwy sposób przerobić. Butelka może zamienić się w elegancką doniczkę, różnego rodzaju pojemniki, po odpowiednim przerobieniu mogą służyć nam jako misy na cukierki lub owoce. Jest wiele możliwości. Nadając im nowe życie, nasze środowisko będzie w dużo lepszej formie.

Na rynku pojawia się coraz więcej firm zarabiających na upcyklingu. Jednak niepodważalne jest to, że coraz więcej osób wybiera tego typu rzeczy do aranżacji swoich wnętrz. Oprócz mniejszej ilości odpadów, ograniczamy również zużycie materiałów, dlatego warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem. Kto wie, może niedługo ty otworzysz firmę tworzącą unikalne rzeczy dając nowe życie przedmiotom, które miały wylądować na śmietnisku.

Pomimo tego, iż w Polsce upcykling jest stosunkowo młody, wchodzi coraz częściej do naszego życia. Wiele osób korzysta z przedmiotów wykonanych z odpadów. Miejmy nadzieję, że ten nurt nie zniknie, wręcz przeciwnie, rozwinie się na tyle, że wejdzie w nasze życie na stałe.