Co to jest FSC?

FSC (Forest Stewardship Cucil®) to międzynarodowa organizacja non-profit mająca na celu wytwarzanie produktów z surowców pochodzących z odpowiedzialnych źródeł. Wyznacza również standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej oraz bierze pod uwagę cały proces produkcji. Ważne są również aspekty ekonomiczne oraz społeczne, dzięki czemu pobieranie surowców jest optymalne dla środowiska.

Produkty z certyfikatem FSC są więc ekologiczne i nie biorą udziału w niszczeniu środowiska naturalnego. Mogą znajdować się na produktach pochodzących z surowców leśnych, takich jak papier, meble, drzwi, panele podłogowe czy instrumenty muzyczne. O certyfikat mogą ubiegać się wszystkie firmy wykorzystujące do produkcji drewno oraz podmioty zarządzające lasami. Dokument ten jest ważny przez 5 lat. Po tym czasie należy wystąpić z nowym wnioskiem o ponowny audyt firmy.

Jakie korzyści przynosi przedsiębiorstwu posiadanie certyfikatu FSC?

Dbałość o środowisko naturalne jest wspólnym dobrem, o które każdy powinien zabiegać. Wytwarzanie produktów z surowców pochodzących z odpowiedzialnych źródeł wpłynie zarówno na rosnące w zastraszającym tempie niszczenie lasów jak i na pozytywny wizerunek marki. Klienci coraz bardziej zwracają uwagę na ekologię, a znaczek FSC na produktach z pewnością może przeważyć przy wyborze produktu. Dodatkowo znany certyfikat wyróżnia produkt na tle konkurencji.

Trzy rodzaje etykiet FSC

Organizacja FSC mając na uwadze sprawy ekonomiczne oraz inne trudności w certyfikowaniu lasu, stworzyła 3 rodzaje etykiet, którymi przedsiębiorcy mogą oznaczać swoje produkty:

  • FSC 100 % - obecnie 1/3 produktów objęta certyfikatem FSC może poszczycić się tą etykietą. Oznacza, że drewno, które było surowcem do wytworzenia produktu pochodzi w 100% z lasów certyfikowanych w systemie FSC
  • FSC RECYCLED – oznacza to, że drewno lub papier zostały wytworzone w całości z materiałów pochodzących z recyklingu
  • FSC MIX – produkty z tą etykietą zostały wykonane z drewna pochodzącego z lasów certyfikowanych, z recyklingu lub drewna kontrolowanego, a także z połączeń tych trzech rodzajów drewna. Drewno kontrolowane nie jest certyfikowane, ale musi spełniać określone normy wytyczone przez organizację.