Trochę historii na temat folii aluminiowej

Pierwsza folia aluminiowa pojawiła się na początku XIX wieku za sprawą duńskiego fizyka Oersteda. Jego wysoka w tamtejszym czasie cena nie przyniosła jej dużej popularności. Dopiero prawie 100 lat później opatentowano dużą tańszą metodę pozyskiwania folii aluminiowej i powoli zaczęła wypierać folię cynkową, która służyła jako materiał do pakowania.

Już od lat 20-stych XX wieku folia aluminiowa stała się ulubionym produktem w kuchni, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Jej ogrom zalet i szerokie możliwości zastosowania sprawiły, że w dzisiejszych czasach rolkę folii aluminiowej znajdziemy w każdej kuchni.

Folia aluminiowa w kuchni

Folia aluminiowa kojarzy się najczęściej z pieczeniem mięsa w piekarniku. Jak najbardziej, sprawdza się do tego idealnie. Zapewnia równomierne i szybkie pieczenie zarówno mięs, ryb jak i warzyw, które podczas obróbki cieplnej nie tracą smaku i drogocennych witamin. Z czasem jednak poznaliśmy szereg innych możliwości, jakie daje nam zastosowanie folii aluminiowej w kuchni.

Lekka i idealnie dopasowująca się do pożądanego kształtu folia jest chętnie wykorzystywana do pakowania kanapek do pracy, szkoły czy w podróż. Oprócz tego, że świetnie zabezpiecza je na czas transportu, to dodatkowo przez długi czas pomaga zachować odpowiednią temperaturę. I dotyczy to każdej żywności, którą zawiniemy w arkusz folii aluminiowej.

Folia aluminiowa przyda się także do przykrywania potraw, na przykład misek, które chcemy włożyć do lodówki. Szczelne zamknięcie folią chroni przed przedostawaniem się intensywnych zapachów, a także przedłuża świeżość. Uwaga: nie przykrywajmy folią metalowych misek, ponieważ pod wpływem zachodzących reakcji chemicznych żywność nabiera nieprzyjemnego, metalicznego posmaku!

Dwie strony folii aluminiowej – błyszcząca i matowa

Nie każdy wie, że każda ze stron folii aluminiowej ma inne właściwości. Jeśli zawiniemy żywność błyszczącą stroną do wewnątrz, a matową na zewnątrz, przygotujemy ją do pieczenia lub utrzymywania ciepła. Zawijając wędlinę lub resztki obiadu matową stroną do środka i chowając ją do lodówki, przedłużymy jej świeżość i zapewnimy dłuższą żywotność.

Niecodzienne zastosowanie folii aluminiowej

Zwinięta w kulkę folia aluminiowa może posłużyć nam za czyścik do naczyń, który poradzi sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami, takimi jak przypalenia na garnkach czy naczyniach żaroodpornych.

Folią możemy też wyczyścić zaśniedziałe srebro. Na dnie miski wystarczy ułożyć arkusz folii, dosypać kilka łyżek soli i zalać wszystko gorącą wodą. Do takiej mieszanki wrzucamy srebro i już po godzinie możemy wysuszyć biżuterię czy sztućce, które po takiej kąpieli będą błyszczeć jak nowe.

Położenie arkusza folii aluminiowej błyszczącą stroną do góry pod pokrowcem na desce do prasowania ułatwi nam to nielubiane zajęcie. Folia będzie odbijać ciepło, dzięki czemu wyprasujemy naraz obie strony odzieży.

Jeśli mamy problem z elektryzowaniem się ubrań w praniu, wystarczy do bębna wrzucić kulkę z folii aluminiowej. Podczas prania zbierze ona wszystkie ładunki elektrostatyczne i dzięki temu łatwo pozbędziemy się problemu.