Jak przygotować ogród na zimę?

Jesienne prace w ogrodzie czekają na każdego posiadacza kawałka zielonego terenu wokół domu. Często niektóre rzeczy są tak nieoczywiste, że nie jesteśmy w stanie wymyślić, że dana czynność jest konieczna, dlatego podpowiemy, co należy robić by ogród zachwycał każdego gościa, który wpadnie do nas z wizytą.

Trawnik

Jesienią powinniśmy kosić trawę nieco wyżej niż w pozostałych porach roku, ponieważ zbyt niskie przycięcie może doprowadzić do przemarznięcia. Ostatnie koszenie należy wykonać w drugiej połowie października. Oprócz koszenia, musimy również uprzątnąć trawnik, usuwając obumarłe rośliny, liście oraz inne części roślin. Najlepiej użyć do tego celu zwykłych grabi, za pomocą których wszelkie zbędne elementy zostaną usunięte. Kiedy już zgrabimy wszystko z naszego trawnika, możemy to umieścić w kompostowniku. Pamiętajmy jednak by do tej czynności założyć grube rękawice, które ochronią nasze dłonie przed skaleczeniami.

Rośliny

Mając na uwadze, że rośliny mogą w zimie przemarzać, należy okryć je włókniną, oraz obwiązać sznurkiem, jeżeli ich gałęzie są rozłożyste. Oczywiście nie wszystkie tego wymagają, jednak te nieco delikatniejsze nie przetrwają bez tego zabiegu zimy. Zanim przyjdą pierwsze przymrozki podlejmy obficie rośliny, aby miały z czego czerpać energię. Przykrywając korzenie roślin korą, mamy pewność, że sroga zima nie przemrozi ich, a co za tym idzie, nie ucierpią. To również odpowiednia pora  by przyciąć wszelkie suche gałęzie na drzewach. Na wiosnę nasze rośliny będą dzięki temu w pełni sił.

Przesadzanie i siew roślin

Wiele roślin wysianych jesienią, urośnie i zakwitnie szybciej, dlatego warto to zrobić przed nastaniem zimy. Przesadzanie roślin dwuletnich również należy robić jesienią, jednak nie za późno, by byliny zdążyły się zakorzenić przed zimą.

Elementy dodatkowe

Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się altana lub inne drewniane elementy, których nie jesteśmy w stanie schować, warto zainwestować w farbę do drewna, chroniącą przez niesprzyjającymi warunkami. Wszelkie meble ogrodowe oraz inne rzeczy, które możemy schować, należy wynieść z ogrodu jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, aby nie doszło do uszkodzeń.

Pielęgnowanie ogrodu to zadanie czasochłonne, jednak dające niesamowite efekty naszej ciężkiej pracy. Im częściej będziemy zajmować się naszymi zielonymi terenami, tym bardziej odwdzięczą nam się, gdy będziemy spoglądać na nasze pięknie kwitnące kwiaty oraz równo skoszoną trawę.