Ekologiczna trzcina cukrowa

            Chociaż plastik otacza nas dosłownie wszędzie, coraz częściej patrzymy na niego z dystansem. Wszechobecna opinia, że plastik zatruwa i zaśmieca środowisko przekazywana jest nam w każdych mediach. Dlatego producenci jednorazowych opakowań, zaczęli wykorzystywać surowce naturalne do wytworzenia ekologicznych zamienników. Tym razem postaramy się przybliżyć wam opakowania wyprodukowane z pulpy trzciny cukrowej, zwanej również bagassą.

            Z trzciny cukrowej powstaje brązowy cukier, który znany jest na całym świecie. Trzcina cukrowa w dobrych warunkach odrasta nawet kilka razy w roku. Cukier wytwarza się z soku pobranego z szypułek, które następnie wyrzucano lub spalano. Na szczęście ktoś opracował technologię wykorzystania odpadów do produkcji jednorazowych naczyń i opakowań, które coraz chętniej są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa. Odpady, które wcześniej były całkowite zbędne, dziś zyskały drugie życie.

            Opakowania wykonane z masy trzcinowej charakteryzują się pełną kompostowalnością. W zależności od warunków, w jakich będą przechowywane, ich rozkład powinien zakończyć się już po 60 dniach. Co więcej, są one tak naturalne, że podczas rozkładu do ziemi nie przedostają się żadne substancje toksyczne czy chemiczne. To zdecydowanie odróżnia je od pojemników plastikowych i dlatego coraz częściej wybierane są przez świadomych konsumentów.

Zalety pojemników z pulpy trzciny cukrowej

            Oprócz biodegradowalności, pojemniki z trzciny cukrowej doskonale sprawdzają się do krótkiego przechowywania i transportu jedzenia. Dobrze utrzymują temperaturę, nie wpływają też na smak i zapach potraw. Szeroki wybór kształtów, rozmiarów i zastosowania pozwala wybrać odpowiednie opakowanie do naszych potrzeb. W naszym sklepie posiadamy jednorazowe naczynia oraz zamykane opakowania, również dwu i trójdzielne.

            Opakowania można także podgrzewać w mikrofalówce i zamrażać, ponieważ są odporne na działania wysokich i niskich temperatur.

Czy biodegradowalna bagassa ma wady?

            Niestety tak. Opakowania jednorazowe wykonane z trzciny cukrowej dość szybko nasiąkają i rozmiękają. Sprawdzą się idealnie w przypadku dostawy do klienta przy dowozie, ale z pewnością nie można zostawić w nich jedzenia „na później”. Płynne potrawy zmiękczą pojemnik już po 12h, inne potrawy do 24h.

            Dodatkowo, co jest bardzo istotne, pojemniki z bagassy są dużo droższe od plastikowych, dlatego wiele restauracji i firm cateringowych preferuje plastik lub opakowania styropianowe.

            Osoby, które mają na sercu dobro planety wiedzą również, że masowa produkcja trzciny cukrowej do wytwarzania jednorazowych opakowań, które zyskują coraz większą popularność, zmuszają do coraz większej ekspansji ziemi, często kosztem lasów. Eksploatacja planety jest obecnie dużym zagrożeniem dla środowiska. Warto zastanowić się czy masowe wykorzystywanie opakowań z pulpy trzciny cukrowej nie zwiększa śladu ekologicznego i węglowego, o których mówi się coraz głośniej.

Co w takim razie wybrać?

            Tak naprawdę nie ma idealnego rozwiązania, bo wszystko ma swoje wady i zalety. Warto jednak rozważyć złoty środek i naczynia wykonane z biomasy wykorzystywać zamiennie z innymi produktami. Najważniejsze jest, aby jednorazowe pojemniki wrzucać do odpowiednich pojemników: te z trzciny cukrowej do odpadów BIO, a plastikowe do żółtych pojemników, aby można je było poddać recyklingowi.

Wady i zalety opakowań jednorazowych z masy trzcinowej

Zalety

  • Biodegradowalne
  • Nie wpływają na smak i zapach potraw
  • Dobrze utrzymują temperaturę
  • Szeroki wybór opakowań
  • Doskonałe do transportu posiłków

Wady

  • Wysoka cena
  • Szybko rozmiękają pod wpływem potraw
  • Masowa produkcja trzciny cukrowej może powodować wycinkę lasów pod uprawy