Czy warto segregować?

Dzięki segregacji odpadów ograniczamy ich składowanie, dlatego też jest mniej wysypisk śmieci. Wiele produktów można wykorzystać wtórnie, co wpływa pozytywnie na środowisko. Ograniczamy również degradację środowiska, a przecież to najważniejsze. Dzięki segregowaniu łatwiej nam również utrzymać porządek w domu.

Jak segregować?

Na początek musimy zaopatrzyć się w worki lub pojemniki na śmieci, które jesteśmy w stanie ulokować nawet przy małej ilości miejsca w naszym mieszkaniu. Warto również wyrobić w sobie nawyk mycia brudnych pojemników, przed wrzuceniem ich do śmieci. Uchronimy się wtedy przed nieprzyjemnymi zapachami oraz  rozwojem bakterii.

Przydatne rady

  1. W momencie gdy w naszym domu nie mamy zbyt dużo miejsca, możemy w ogrodzie ustawić pojemniki na odpady i wynosić śmieci podczas porannej rutyny. Dzięki temu odpady nie zajmą dużej ilości miejsca w domu.
  2. Podczas wyrzucania pustych opakowań, pamiętaj o zgniataniu ich. Zajmą wtedy o wiele mniej miejsca w pojemniku.
  3. Myj i osuszaj wyrzucane pojemniki. Dzięki temu nie pobrudzą one pojemników jak również naszych rąk podczas opróżniania koszy.
  4. Szklane opakowania warto zostawić w całości ze względu na bezpieczeństwo. Kawałki szkła mogą pociąć worek do którego zostaną wrzucone a co za tym idzie pokaleczyć również nas.

Wybór odpowiedniego pojemnika na odpady

Zanim zdecydujemy się na kupno pojemnika, warto zaobserwować ilość odpadów, które produkujemy. Pozwoli nam to na wybór odpowiedniej wielkości, kształtu jak również rodzaju pojemnika. Jeśli segregacja będzie prowadzona przez większą ilość domowników, możemy przygotować odpowiednie naklejki na kosze, dzięki którym nikt nie będzie miał wątpliwości gdzie wyrzucać odpady.

Kompostownik

Dobrym rozwiązaniem jest również kompostownik. To bardzo dobry sposób na pozbycie się wielu odpadów tworząc przy tym naturalny nawóz dla roślin. Na rynku jest wiele pojemników, które są do tego przeznaczone.