Poszarzałe srebrne sztućce możemy w łatwy sposób wyczyścić za pomocą płynów lub past przeznaczonych do czyszczenia srebra, które można dostać w sklepach z chemią gospodarczą. Warto również użyć materiałów impregnowanych środkami przeznaczonymi do czyszczenia tego rodzaju przedmiotów. Istnieją także domowe sposoby, na przykład taki, do którego należy wykorzystać folię aluminiową.

Naczynie z porcelany, ze stali nierdzewnej lub ze szkła trzeba wyłożyć taką folią i położyć w nim srebrne sztućce. Później konieczne jest zalanie naczynia gorącą wodą wraz z sodą oczyszczoną lub solą kuchenną i odczekanie kilku minut. Z przyciemnionymi miejscami na srebrze doskonale również poradzi sobie sok z cytryny oraz popiół albo denaturat. Najlepiej do tego zabiegu użyć czystej szmatki i nasączyć ją danymi substancjami.

Srebrne sztućce – jakie jeszcze domowe preparaty są w stanie je doczyścić?

Aby dobrze doczyścić srebrne sztućce należy użyć do tego celu mąki ziemniaczanej. Nacieramy ją sztućce, spłukujemy i wystawiamy w miejsce, do którego dociera słońce.

Trzeba pamiętać, aby ich wcześniej nie wycierać, tylko odstawić do samoczynnego wyschnięcia. Wiele osób wykorzystuje także pastę do zębów, w której moczy szmatkę i poleruje sztućce. Następnie płucze je w ciepłej wodzie i suszy. Niektórzy nie polecają tej metody, ponieważ może istnieć zagrożenie uszkodzenia srebrnych przedmiotów.

Podczas czyszczenia sztućców nie można zapominać o tym, aby nie używać do tej czynności brudnych ściereczek, które mogą je zarysować. Nie wolno też wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, bo można uszkodzić ich powierzchnię.

Kąpiele polerujące – świetne pomysły naszych babć

Nasze babcie słynęły z wymyślania różnego rodzaju patentów, dzięki którym w łatwy, domowy sposób można wyczyścić różnego rodzaju srebrne przedmioty, w tym sztućce. Jedną z takich metod jest kąpiel w zsiadłym mleku. Należy do niego włożyć sztućce i wyjąć po upływie dziesięciu minut. Nie spłukujemy ich wodą, tylko suszymy i polerujemy.

Kolejną z takich domowych kąpieli jest szczawiowy wywar. Również należy włożyć do niego sztućce na dziesięć minut, wyjąć, opłukać, wytrzeć i wypolerować. Zamiast szczawiu można także użyć rabarbaru lub szpinaku. Świetnym sposobem na wyczyszczenie srebrnych sztućców jest też pocieranie ich skórką od banana pozbawioną włókien z jej wnętrza. Po skończonej pracy trzeba je przetrzeć szmatką.

Sposobów na to, aby srebrne sztućce odzyskały blask jest bardzo dużo. Należy wypróbować takie, które wzbudzą nasze zainteresowanie i do jakich jesteśmy najbardziej przekonani. Na pewno każdy znajdzie taką metodę, która będzie mu odpowiadała i spowoduje, że srebrne sztućce będą wyglądały jak nowe i służyły jeszcze przez wiele lat.