Wiosna to pracowity okres. Robimy porządki w garderobie, zamieniając ubrania z zimowych na letnie, sprzątamy dom, jak również ogród. Co jeśli nie wiemy jednak jak zabrać się za sprzątanie naszego zielonego terenu? Co trzeba zrobić by efekty móc doceniać przez cały sezon? Oto kilka podpowiedzi, dzięki którym porządki pójdą sprawnie, a może nawet przyjemnie.

rekawice-polex-8-12-par.jpg 1. Trawnik

Nasze porządki w ogrodzie najlepiej zacząć od ściągnięcia okryć wierzchnich roślin, które tego potrzebowały na zimę. W tym celu warto zaopatrzyć się w rękawice robocze, które uchronią nasze ręce od skaleczeń. Kiedy już nasze drzewa i krzewy są odkryte, zabierzmy się za uprzątnięcie trawnika. Należy bardzo dokładnie wygrabić z trawnika pozostałości z suchych liści i innych odpadów, które zostały przykryte śnieżnym puchem na czas zimy. Następnie sprawdźmy stan trawy, a w razie konieczności dosiejmy nową. Warto również oczyścić glebę z chwastów oraz zadbać o odpowiednie nawożenie.

2. Krzewy i drzewa

Nasze krzewy i drzewa potrzebują odpowiedniej pielęgnacji by ich wzrost był odpowiedni i efektowny, dlatego należy je przyciąć oraz usunąć suche i połamane gałęzie. W miejscach w których przycinamy gałęzie zastosujmy specjalną maść, która uchroni drzewo przed kolejnymi zniszczeniami przez różnego rodzaju bakterie i grzyby. Zebrane w ten sposób resztki roślin umieszczajmy w workach na odpady, dzięki czemu nie narobimy sobie niepotrzebnego bałaganu, na uprzednio przygotowanym trawniku.

3. Dekoracje ogrodu

Wiosna to odpowiedni czas na renowację kratek i podpór dla roślin, jak również altan, ławek i innych elementów wyposażenia naszego ogrodu. Wiosna to też dobry czas na uprzątnięcie naszego tarasu. Jeżeli pojawiły się na nim utrwalone zabrudzenia, zastosujmy silny preparat do ich usunięcia. Jeżeli jednak nie ma takiej potrzeby, wystarczy ciepła woda wraz z odpowiednim detergentem.  Pamiętajmy, by w trakcie tych prac używać rękawic gumowych, które uchronią nasze ręce przed działaniem środków czystości. Jeżeli już zabraliśmy się za czyszczenie elementów znajdujących się w naszym ogrodzie, nie zapomnijmy o wyczyszczeniu grilla, który uświetni nam nie jeden wieczór. Warto zaopatrzyć się w środek do usuwania tłustych zabrudzeń, dzięki czemu nasz grill będzie wyglądał jak nowy.

4. Oczko wodne

Posiadając oczko wodne, również należy zadbać o jego odpowiednie oczyszczenie. Usuwamy najpierw zanieczyszczenia, następnie usuwamy muł z dna. Do tej czynności przyda nam się specjalny odkurzać do oczka wodnego. Kiedy już oczyścimy zbiornik, sprawdźmy czy nie ma żadnych uszkodzeń. Jeżeli są, należy użyć specjalnych środków, dzięki którym nie tylko naprawimy ale również zabezpieczymy miejsca szczególnie narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Pomimo tego, że uprzątnięcie ogrodu wymaga czasu oraz dużej ilości pracy, to czas spędzony na relaksie w pięknie zagospodarowanym miejscu, wynagrodzi nam trud i wysiłek, które w to włożymy. Nie zapominajmy, że sprzątanie to nie tylko przykry obowiązek, ale również radość, którą odczuwamy po skończeniu pracy.