Nadmierny pęd życia w dzisiejszych czasach przybiera na sile. Nie mamy na nic czasu, jesteśmy w ciągłym biegu, nie wiemy jak zdążyć ze wszystkim.  Niestety nie jesteśmy w stanie wydłużyć sobie doby, dlatego warto zastanowić się co zrobić, by mieć więcej czasu dla siebie.

Planer

Planowanie czasu jest sprawą jak najbardziej indywidualną. Warto jednak skupić się na paru kwestiach układając plan dnia:

  1. Trzymaj się postawionych celów
  2. Jeżeli masz do załatwienia coś na mieście zastanów się czy jest jeszcze coś co warto zrobić w danym miejscu – zaoszczędzisz czas na dojazdy
  3. Podczas pewnych czynności możesz robić jednocześnie coś innego – np. stojąc w korkach słuchaj ebooka lub ucz się, zaoszczędzisz tak mnóstwo czasu
  4. Staraj się wstawać o tej samej porze, dzięki temu twój organizm będzie w lepszej kondycji
  5. Planuj sobie również przerwy, są bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania

Stosując te parę wskazówek jesteśmy w stanie zaoszczędzić codziennie minimum 15 minut, albo nawet więcej

Limity czasowe

W ciągu dnia ustalaj sobie limity czasowe na daną czynność. Wszyscy wiemy, że im więcej mamy czasu, tym dłużej coś robimy. Aby ograniczyć rozciągłość w czasie, ustaw sobie stoper i zacznij działać. Zobaczysz, że wszystko pójdzie sprawniej.

Złodzieje czasu

Portale społecznościowe, telewizja, brak organizacji i wiele innych to nic innego jak złodzieje czasu. Marnujemy cenne minuty na wiele czynności, które nie są nam potrzebne do szczęścia, wręcz przeciwnie, odbierają nam go. Jeżeli chcemy obejrzeć sobie serial, czy telewizje, to jednocześnie wyprasujmy ubrania lub wykonajmy inną czynność. Dzięki temu czas nie będzie uciekał nam przez palce.

Przygotowywanie posiłków

Zaplanuj sobie posiłki na nadchodzący tydzień oraz które wieczory będą przeznaczone na ich przygotowanie. Robiąc jedzenie na bazie tych samych produktów, możemy jednocześnie gotować na kilka dni. Pakując posiłki do pojemników jednorazowych mamy gotowy lunch box, który możemy zjeść o dowolnej porze i w dowolnym miejscu.

Sprzątanie

Zamiast marnować cały dzień na sprzątanie, codziennie znajdź 10 minut na ogarnięcie mieszkania. Sprzątając na bieżąco nie zbierze się sterta śmieci, kurzu, ani prania. Raz w tygodniu wyznacz sobie godzinę na większe porządki, kiedy zrobisz bardziej wymagające porządki. Pamiętaj również o tym by nie bałaganić, bo dzięki temu zaoszczędzisz najwięcej czasu.

Odpowiednie planowanie to nie lada wyzwanie, jednak dzięki temu nagle znajdziemy mnóstwo czasu, którego wcześniej nie mieliśmy. Mając trochę czasu dla siebie, zregenerujesz się i nabierzesz nowej siły do pracy.