Na rynku jest wiele środków, które odstraszają komary. Co jeśli jednak nie mamy czasu na ich zakup? Mamy dla was parę pomysłów na domowe sposoby odstraszania komarów.

Olejki eteryczne

Niewielką ilość olejków eterycznych należy wetrzeć w skórę (po uprzednim rozcieńczeniu ich ze względu na silne działanie) lub rozpylić w powietrzu w celu odstraszenia komarów. Olejki waniliowe czy cynamonowe, stosowane do ciast, również nie są polecane, ponieważ mogą podrażnić skórę. Może to być olejek cytrynowy, kokosowy, eukaliptusowy, a także anyżowy, herbaciany czy walerianowy.

Rośliny

Pewne rośliny wydzielają zapach, który skutecznie odstrasza komary. Wystarczy na balkonie lub w ogrodzie zasadzić kocimiętkę, bazylię, pelargonię lub nawet pomidory, plektrantus koleusowaty, zwany również komarzycą, mirt, turówka wonna oraz wiele innych. Rośliny nie tylko będą ozdobą, ale również dzięki nim unikniemy pogryzień.

Świeczki

Warto również zainwestować w świeci zapachowe, których woń odstraszy komary. Będą również doskonałą ozdobą oraz rozjaśnią ciemną noc, którą chcemy spędzić w ogrodzie lub na balkonie. Pamiętajmy jednak by unikać słodkich zapachów, ponieważ one przyciągają komary.

Cebula i czosnek

Te warzywa mają bardzo intensywny zapach, który odstrasza komary. Wystarczy obrać cebulę i czosnek, pokroić w plastry i rozłożyć w pokoju na spodeczkach. Warto również zasadzić je w doniczkach.

Orzech włoski

Kilka posiekanych liści orzecha włoskiego należy zalać szklanką octu i zagotować. Tak przygotowany napar wystarczy przelać do butelki i rozpylać w pomieszczeniach. Aby zneutralizować zapach octu, możemy dodać kilka kropli olejku lawendowego.

Zmiana zapachu

Naturalnym odstraszaczem jest również zmiana naszego zapachu. Możemy to zrobić zażywając witaminy z grupy B, czosnek lub cebulę. Unikając mocnych, kwiatowych perfum, nie narazimy się aż tak bardzo na pogryzienia.          

Sposobów na komary jest wiele, warto je wykorzystywać by uniknąć pogryzień i nieprzyjemnego swędzenia. Naturalne sposoby pomogą nam skuteczniej je odstraszać, niż chemiczne środki, które dodatkowo mogą podrażnić nam skórę. Wypróbuj każdy sposób i znajdź coś dla siebie.