Rodzaje kubków jednorazowych

Kubki jednorazowe są nieodłącznym elementem wielu imprez i spotkań, szczególnie tych organizowanych w plenerze. Ale są także niezbędne na domówkach, imprezach firmowych, grillach i piknikach. Kubki jednorazowe są  lekkie, wytrzymałe, tanie i łatwo dostępne. Nie musimy martwić się o to, że zabraknie ich dla wszystkich gości, a po zużyciu można wyrzucić je do kosza nie przejmując się rosnącą górą naczyń.

Kubki jednorazowe, choć pełnią tę samą rolę, mogą być produkowane z różnych surowców. Oto najpopularniejsze z nich:

  • kubki plastikowe – znane i wykorzystywane od dawna, wykonane są z polistyrenu lub tworzywa PET. Są całkowicie wodoodporne i wodoszczelne, nawet przy bardzo długim użytkowaniu. Sprawdzają się przede wszystkim do zimnych napojów. Dostępne w różnych rozmiarach i kolorach;
  • kubki styropianowe – najczęściej w białym kolorze, wykonane ze styropianu (spienionego polistyrenu). Idealne do podawania gorących napojów. Dodatkowo doskonale utrzymują temperaturę płynu;
  • kubki papierowe – uniwersalne w zastosowaniu, można serwować w nich zimne i gorące napoje. Wykonane z nieprzemakalnego papieru, który nie traci swoich właściwości przez długi czas. Dostępne w wersji z nadrukami i bez;
  • kubki z tworzywa PLA – wykonane z poliaktydu, zwanego bioplastikiem. Posiadają takie same właściwości jak kubki plastikowe z tą różnicą, że są w pełni biodegradowalne i można je w kompostować.

Czy kubki papierowe są w pełni ekologiczne?

Kubki papierowe to właściwie jedyne kubki bez dodatku tworzyw sztucznych. Tak naprawdę dopiero niedawno na rynku pojawiły się kubki wykonane w 100% z nieprzemakalnego papieru. Zazwyczaj papier powlekany był plastikiem, który zwiększał wodoodporność kubków, co właściwie dyskwalifikowało je jako całkowicie biodegradowalne. Co nie zmienia faktu, że z pewnością są lepszym wyborem jeśli chodzi o dbałość o środowisko naturalne, szczególnie, że wielu ludzi wciąż nie bierze sobie do serca prawidłowej segregacji odpadów, która znacznie zmniejszyłaby problem śmieci na całym świecie. Papier jest bardzo dobrym materiałem do tworzenia ekologicznych produktów, jeśli tylko wycinka drzew odbywa się w sposób przemyślany i zgodny z przepisami. W przeciwnym razie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Nowoczesne rozwiązania pozwoliły stworzyć kubki papierowe bez dodatku plastiku. Ich produkcja jednak jest dość wymagająca i kosztowna, ponieważ stworzenie nieprzemakalnego papieru nie jest łatwe. Dość znacznie wpływa to na cenę, szczególnie porównując je z kubkami plastikowymi.

Tak naprawdę każde opakowanie jednorazowe, które używamy z rozwagą i wyrzucamy do odpowiedniego pojemnika na odpady nie będzie zagrażać środowisku naturalnemu. Dlatego warto wybrać taki rodzaj kubków, który w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej, dbając o to, aby został wrzucony do właściwego kosza.