Czy butelki PET są naszym wrogiem?

Plastikowe butelki PET rozrzucone po lasach, ścieżkach czy trawnikach to niestety dość częsty i mało przyjemny widok. Co gorsza, plastik owiany jest bardzo złą sławą i uważa się go za głównego twórcę ogromu śmieci na świecie. A jeśli taką butelkę wyrzucimy, zamiast na ziemię, do odpowiedniego pojemnika, będzie mogła być poddana recyklingowi.

Dużo mówi się o zastąpieniu butelek PET opakowaniami ze szkła lub papieru, które uważa się za ekologiczne. Przyglądając się jednak bliżej, okazuje się, że butelki PET nie są takie złe, jak powszechnie się uważa. Butelki plastikowe są lekkie i zajmują mniej miejsca, co wiąże się z mniejszymi kosztami transportu. Dodatkowo przy ich obróbce produkuje się mniej dwutlenku węgla w porównaniu ze szkłem czy aluminium, ponieważ nie wymagają aż tak wysokiej temperatury.

Ciekawostką jest, że z butelek PET można stworzyć zupełnie inne produkty. Przykładowo produkuje się z niego materiał typu polar. Na wykonanie jednej bluzy potrzeba tylko 35 butelek PET. Wytwarza się z nich również sprzęt sportowy, taki jak plecaki, narty czy namioty oraz podeszwy butów, klapki, zabawki i artykuły biurowe.

Jak radzą sobie na zachodzie?

Niemcy są doskonałym przykładem, jeśli chodzi o recykling. Świetnie radzą sobie z segregacją odpadów i sumiennie wykonują swoje obowiązki. Według statystyk aż 65% odpadów produkowanych przez Niemców jest poddawane recyklingowi. Oczywiście stoją za tym lata edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, ale państwo również zachęca do segregacji wymuszając na sklepach wprowadzanie kaucji za butelki PET, butelki szklane i aluminiowe puszki. Jak to działa?

Robiąc zakupy w sklepie do każdej butelki, niezależnie od jej pojemności, dolicza się 25 centów. Za butelki szklane kaucja wynosi 15 centów, a za puszki 8. Co więcej, niemal w każdym większym sklepie samoobsługowym przy wejściu stoją butelkomaty, do których wyrzuca się opakowania i odzyskuje zapłaconą wcześniej kaucję. To doskonały motywator do segregacji śmieci i oddawania butelek oraz puszek do recyklingu.

Nowy pomysł – kaucja za butelki PET

Niektórzy zapewne pamiętają, jak w latach 90’ w sklepach doliczano kaucję za twarde butelki po coca-coli i innych napojach. Do dzisiaj zostały jedynie kaucje za butelki szklane, szczególnie po piwach. Polacy znają więc pojęcie kaucji, ale mimo wszystko doliczane 50 groszy do każdej butelki piwa nie każdego zachęca do ich oddawania. Sklepy mają swoje wymogi, jak przykładowo wymiana na kolejne piwa lub posiadanie rachunku za zakupy. Być może butelkomaty, takie jak wprowadzono u naszych zachodnich sąsiadów bardziej mobilizowały by do oddawania butelek do recyklingu, ponieważ zwrot kaucji nie byłby taki kłopotliwy.

Coraz więcej słyszy się o wprowadzeniu kaucji na butelki PET w naszym kraju. Nikt jednak nie podaje konkretów, jak to będzie wyglądać. Czy wprowadzone zostaną automaty do oddawania kaucji, a może specjalne punkty zbiórek? Być może będzie to na takiej samej zasadzie jak kaucja za butelki szklane, ale jak widać, nie przynosi to zamierzonych efektów ze względu na trudności w ich oddawaniu. Wszak niewiele osób trzyma paragony, odstrasza także konieczność oddania butelek do tego samego sklepu, w którym zostały kupione. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wprowadzenie recyklomatów, ale tu powstaje kolejne pytanie – kto za nie zapłaci?

Recykling butelek PET – po co to wszystko?

Recykling butelek PET niesie za sobą wiele dobrego. Zarówno ze względów ekonomicznych jak i ekologicznych. Ceny surowców, których potrzeba do produkcji nowych butelek PET wciąż rosną. Przez zbyt niską ilość tworzyw sztucznych oddawanych w Polsce do recyklingu, firmy zmuszone są pozyskiwać surowce również za granicą, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pozyskiwanie nowych surowców jest ponad 2 razy droższe niż korzystanie z materiałów recyklingowych. A im więcej butelek będzie oddawanych do recyklingu, tym mniej śmieci będzie produkowane. I polskie firmy będą mogły korzystać z naszych zasobów, co również zmniejszy ilość śmieci wyrzucanych na wysypiska.

Najważniejszą kwestią dla każdego człowieka jest tutaj czynnik ekologiczny. Nikt nie lubi widoku rozrzuconych śmieci na ulicach, a wprowadzenie kaucji za butelki PET może w tym pomóc. Szczególnie, jeśli odzyskanie kaucji będzie proste i nie będzie wymagało większego wysiłku.