Świadomość na temat ekologii jest coraz większa, jednak nie zawsze to co wydaje się lepsze, jest odpowiednie. To w jaki sposób plastik oddziałuje na nas, jest przerażające, ponieważ ma wpływ nie tylko na środowisko, ale również bezpośrednio na ludzi. Czy jest możliwość, by plastikowe reklamówki całkowicie zostały wyparte z rynku przez torby papierowe?

Zagrożenie jakie niesie ze sobą zbyt duża ilość wytwarzanego plastiku, jest już widoczne gołym okiem, jednak jeżeli ktoś nadal uważa, że problemu nie ma, przedstawiamy kilka przerażających faktów:

  1.       Do mórz i oceanów, każdego roku trafia około 8 milionów ton plastiku
  2.       Na oceanach obecnie znajduje się pięć miejsc, które wyglądem przypominają wyspę, jednak są to „wysypiska” na których znajdują się plastikowe odpady
  3.       Organizmy żyjące w morzach, po zjedzeniu plastiku umierają, ponieważ nie są w stanie go strawić
  4.       Mikroplastik jest obecny również w organizmach ludzkich
  5.       Co sekundę na świecie sprzedawane jest 20 tysięcy plastikowych butelek
  6.       Rozpad plastikowej butelki trwa około 500 lat
  7.       Tylko 12% plastikowych odpadów trafia do spalarni, a 9% do recyklingu. Reszta składowana jest na wysypiskach lub trafia do środowiska naturalnego

To tylko niewielka część tego, jak plastik wpływa na nasze życie. Teraz należy zadać sobie pytanie, czy należy coś z tym zrobić? Odpowiedź nasuwa się sama – oczywiście, że tak i to jak najszybciej!

Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie usunąć z naszego życia plastiku, jednak możemy go ograniczyć. Państwa podejmują coraz śmielsze kroki w kierunku zmniejszenia tego rodzaju odpadów. Dzięki wprowadzeniu opłaty recyklingowej, zużywanie reklamówek foliowych znacznie się zmniejszyło. Coraz częściej wybieramy torby wielokrotnego użytku, papierowe lub materiałowe, które nie tylko sprawdzają się na zakupach, ale również pasują do naszego stylu – każdy znajdzie coś dla siebie. 

Czy torby papierowe mogą zastąpić plastikowe reklamówki?

Torby papierowe – czy to się opłaca?

Torby papierowe wykorzystywane są od dawna do pakowania różnych artykułów. Przede wszystkim są wykonane z biodegradowalnych materiałów, dzięki czemu nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto powstają w procesie recyklingu, dzięki czemu koszty produkcji są stosunkowo niskie. Przedmioty zapakowane w torby papierowe, wyglądają znacznie lepiej, ze względu na estetyczność opakowania. Poprzez możliwość umieszczenia grafiki na tego typu opakowaniu, może to być również świetny gadżet reklamujący naszą firmę.  Niestety mają one również wady. Torby papierowe stosunkowo łatwo ulegają zniszczeniu, są podatne na deszcz oraz inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Należy jednak pamiętać, by był to produkt wykonany z papieru makulaturowego, ponieważ wycinanie drzew do wykonania toreb papierowych również nie sprzyja środowisku, ze względu na to, iż do ich produkcji nie tylko potrzebne są drzewa, ale również woda, prąd oraz odczynniki chemiczne, które nie wpływają dobrze na naturę. Podsumowując, torby papierowe to dobra opcja, jeżeli do wykonania ich wykorzystamy produkty z recyklingu, najlepiej bez nadruków. Niestety na dłuższy okres, nie jest to idealny sposób, na zastąpienie reklamówek plastikowych.

Mając na uwadze dobro naszej planety, powinniśmy wybierać papierowe torby, które z pewnością powinny pomóc w zmniejszeniu ilości plastikowych odpadów. Nie jest to idealne wyjście, jednak bardzo pomocne w walce z tak ogromną ilością śmieci, które zalegają na całym świecie. Zaczynając od małych zmian, jesteśmy w stanie osiągnąć niesamowity efekt.