Ekologiczne święta

Świąteczne reklamy, promocje, tony słodyczy, ozdoby na choinkę, propozycje prezentów – to wszystko oraz wiele innych elementów dostrzegamy wszędzie na co dzień. Jednak czy o to chodzi w tym czasie? Czy szał zakupów, sprzątania oraz wymyślania prezentów to wszystko co mamy do zaoferowania w święta? Może warto zastanowić się nad własnym postępowaniem, aby zrobić też coś dla planety? Jak zaplanować święta, by były bardziej ekologiczne?

Tony jedzenia

W święta przygotowujemy świąteczne ciasta, sałatki oraz inne dania, które postawimy na stole. Stoimy w kuchni kilka dni, by to wszystko przygotować, po czym i tak bardzo dużo jedzenia ląduje w koszu, ponieważ nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego zjeść. Może jednak warto zatem zastanowić się czy kolejne ciasto lub sałatka są konieczne. Zamiast siedzenia kolejną godzinę w kuchni, odpuśćmy trochę, idźmy na spacer, weźmy gorącą kąpiel. Nam to wyjdzie na zdrowie, a jedzenia na pewno nie zabraknie. Idąc na zakupy zabierajmy również papierowe lub materiałowe torby, zamiast kupować kolejną jednorazówkę. Zmniejszymy dzięki temu ilość produkowanych odpadów, które bardzo długo ulegają rozkładowi.

Przedświąteczne sprzątanie

Każda idealna pani domu, pomiędzy gotowaniem, bierze się również za doprowadzenie domu do idealnego porządku, bo przecież przyjedzie cała rodzina, więc wszystko musi być umyte na błysk. Wykorzystujemy do tego celu litry chemicznych środków czystości, ale czy to na pewno jest dobre dla nas i dla środowiska? Jasne jest, że nie przyjmiemy gości w brudzie, jednak nie trzeba od razu szorować wszystkiego na błysk. Może lepiej przeznaczyć ten czas na tworzenie ozdób na choinkę z rodziną? Bo przecież to jest najważniejsze w te święta. Pamiętajmy również o tym, że do sprzątania możemy używać naturalnych środków czystości, dzięki którym nie tylko doprowadzimy nasz dom do porządku, ale jednocześnie nie zanieczyścimy środowiska oraz nie będziemy musieli się martwić o to czy nasze dzieci nie połkną niebezpiecznych substancji. Soda, ocet, cytryna oraz wiele innych produktów pomoże nam w sprzątaniu – no i nie musimy się niczego obawiać, ponieważ te środki czystości nie będą zagrażać naszym bliskim.

Prezenty

Wymyślamy drogie prezenty, które nie zawsze są trafione. Podążamy za tradycją, która bardzo często nie ma sensu, ponieważ nie wiemy jakie są gusta cioci, którą widzimy dwa razy w roku, czy kuzyna z którym zamieniliśmy dwa zdania w całym roku. Jeżeli już chcemy komuś podarować prezent, postawmy na drobny upominek. Możemy go również wykonać własnoręcznie, co tym bardziej ucieszy obdarowanego. Nie wciągajmy się niepotrzebnie w przedświąteczną gorączkę, ponieważ nie tylko obciążymy swoją psychikę, latając w tłumie za kolejnymi przedmiotami, ale również nasz portfel. Jeżeli decydujemy się na zakup upominków, możemy je zapakować w ekologiczny papier do pakowania, który jest bezpieczny dla środowiska. Możemy go dodatkowo przyozdobić jemiołą, jutą lub szyszkami. Nasze prezenty nie tylko będą jedyne w swoim rodzaju, ale również ich opakowanie będzie niecodzienne.

Ozdoby

Zamiast kupować ozdoby pasujące do aktualnego trendu, możemy wykonać je własnoręcznie. Na choince możemy powiesić suszone pomarańcze, cytryny, ciasteczka ozdobione z resztą rodziny oraz elementy, które wyjdą spod naszych rąk. Niekoniecznie muszą to być nowe bombki, które kupimy na rok czy dwa, a potem wylądują w koszu. Gwarantujemy, że magia świąt ukazuje się właśnie w takich drobiazgach. Możemy również iść na spacer i zebrać zielone gałązki, którymi przystroimy nasz dom.

Usiądźmy na chwilę i zastanówmy się, czy warto szorować dom na błysk, gotować niezliczone ilości jedzenia czy szukać prezentów, które kosztują krocie. W święta przecież chodzi o to by spędzić czas z rodziną, cieszyć się tymi magicznymi chwilami. Idealnie posprzątany dom czy 12 potraw na stole to niekoniecznie wyznacznik wspaniałych świąt. Postawmy na bardziej ekologiczne święta, a nie tylko my będziemy szczęśliwsi, ale również nasza planeta nam za to podziękuje. Pamiętajmy, że w święta najbardziej liczy się czas spędzony z rodziną. To ważne by zmniejszać ilość odpadów oraz wykorzystywania chemicznych środków, ponieważ niszczy to naszą wspaniałą ziemię, o którą powinniśmy przecież dbać.