Średnio co trzeci Polak planuje swoje postanowienia noworoczne, jednak wielu z nich w ogóle ich nie dotrzymuje, rezygnując bardzo szybko. Zapał mija, a brak motywacji i odpowiedniego planu działania powoduje, że z postanowień noworocznych nici. Bardzo często spowodowane jest to zbyt wygórowanymi postanowieniami, które są wręcz niemożliwe do spełnienia. Jak zatem działać, by skrupulatnie je realizować?

Plan działania

We wszystkich dziedzinach naszego życia, staramy się układać wszystko po kolei. Dlaczego zatem biorąc się za postanowienia noworoczne, zaplanujmy każdy etap, dzięki temu będzie znacznie łatwiej. Nie zabierajmy się również za spełnianie wielu postanowień jednocześnie, ponieważ wtedy znacznie szybciej się zniechęcimy. W celu zerwania z pewnymi przyzwyczajeniami, potrzebujemy dużo silnej woli, dlatego warto nastawić się na jeden konkretny kierunek, a kiedy już dotrzemy do obranego przez nas punktu. Dzięki konsekwentnemu dążeniu do jednego celu, nasza wola tak szybko się nie wyczerpie, więc będziemy mieć większą szansę na pokonanie naszych słabości.

„Chcę”, a nie „muszę”

Im więcej sprawimy sobie radości spełnieniem naszego postanowienia, tym lepiej. Jeżeli zatem zastanawiamy się, za które zabrać się najpierw, odpowiedź jest prosta: za to, które daje nam najwięcej pozytywnych emocji. Jeżeli już na samym początku, będziemy musieli się całkowicie do czegoś zmuszać, bez radości z danej sytuacji, prawdopodobieństwo porzucenia postanowienia jest bardzo wysokie. Jeśli postanowienie będzie się zaczynało od słowa „muszę”, to jasne jest, że nie chcemy tego zrobić, dlatego też to się nie uda. Natomiast jeżeli czegoś „chcę”, to z każdym dniem coraz lepiej mi to wychodzi. Motywacja opiera się bowiem na emocjach, które towarzyszą nam na każdym kroku.

Każdy dzień jest dobry by zacząć

Jeżeli jest już luty, a ty nie zacząłeś działać w dążeniu do zrealizowania swojego postanowienia, to nic straconego. Zacznij od dzisiaj, nie marnuj czasu na czekanie do przyszłego roku. Pamiętaj, że zawsze jest dobra pora na zmiany. Wdrażanie pewnych nawyków wiąże się z upływem czasu, dlatego nawet jeśli zaczniesz pół roku przed końcem roku, to i tak będziesz o 6 miesięcy dalej w spełnianiu swojego postanowienia.

Jakie postanowienie w tym roku?

Najczęstszymi postanowieniami z jakimi możemy się spotkać, jest rzucenie palenia, uzyskanie wymarzonej sylwetki, czy zdrowsze odżywiania. Korzystając z noworocznego czasu, możemy również pomyśleć nie tylko o sobie, ale również o planecie na której żyjemy. W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczyna zauważać problem, jakim jest zbyt duża ilość plastiku. Może zatem warto zastanowić się czy zmniejszenie ilości odpadów, nie byłoby dobrym postanowieniem, nie tylko dla nas, ale również dla naszych bliskich. Ekologiczne opakowania pojawiają się coraz częściej na półkach sklepowych, dlatego warto kupować biodegradowalne pojemniki, które są bezpieczne dla naszej planety.

Jesteśmy w stanie zrealizować postanowienia noworoczne, jeżeli będziemy wytrwale dążyć do celu, mając odpowiedni plan i motywację. Droga do spełnienia nie będzie prosta, aczkolwiek satysfakcja z pokonanych przeszkód, na pewno będzie ogromna.