Jak otworzyć swój własny food truck?

Zanim zabierzemy się za otwieranie działalności, musimy się dobrze zastanowić nad tym, co chcemy sprzedawać. Musi to być bowiem towar, który nie tylko zachwyci, ale również będzie często kupowany. Z czym wiąże się zakładanie takiego biznesu?

Koszty

Pierwszym i zasadniczym kosztem tej inwestycji jest samochód, w którym będziemy prowadzić działalność. W zależności od tego czy kupimy nową, czy używaną furgonetkę, zapłacimy od 25, nawet do 150 tys. zł. Pamiętajmy o tym, że jeżeli kupujemy samochód bez wyposażenia, musimy doliczyć jego koszt, co może wynieść od 25 do 50 tys. zł. Kiedy już mamy furgonetkę oraz potrzebny sprzęt, musimy zakupić zaopatrzenie. Na końcu pamiętajmy, by zadbać o opłaty postojowe, składki ZUS, księgowość oraz należności dla pracowników, jeżeli takich posiadamy. Plusem tego typu działalności jest fakt, iż stawka VAT dla sprzedawanych towarów wynosi 5%, z wyjątkiem napojów, których wynosi 23%. Jeżeli w food trucku będziemy sprzedawać napoje alkoholowe, musimy również mieć koncesję.

Sanepid

Zanim rozpoczniemy naszą działalność, musimy uzyskać pozwolenie sanepidu. Szczegółowe informacje uzyskamy w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Ponadto osoby pracujące w naszym food trucku, muszą posiadać ważne badania, uprawniające do pracy w gastronomii, ponieważ będą mieć bezpośredni kontakt z podawaną przez nas żywnością. Musimy mieć również świadomość, że w furgonetce jedzenie może być tylko poddawany obróbce termicznej, natomiast samo przygotowanie musi się odbywać w kuchni.

Lokalizacja

Pomimo tego, że ten biznes można otworzyć niemal wszędzie, warto rozglądać się za odpowiednim miejscem, gdzie jest dużo ludzi. Pamiętajmy również o tym, że nie wszędzie uzyskamy zgodę na ustawienie naszej furgonetki, ponieważ nie każde władze miasta zgadzają się na ustawianie food trucków, np. w pobliżu rynku. Jeżeli już znajdziemy odpowiednie miejsce, musimy uiścić opłatę parkingową. Dobrym pomysłem są również różnego rodzaju zloty food trucków, jednak tam również należy odpowiednio wcześniej dokonać zgłoszenia chęci udziału. Opcji jest naprawdę dużo, jednak nie każda jest dobra, więc należy to dobrze przemyśleć.

Jak otworzyć swój własny food truck 2

Opakowania

Ze względu na to, iż w furgonetce nie ma wystarczającej ilości miejsca, aby podawać posiłki w naczyniach wielorazowego użytku, należy liczyć się z tym, że będziemy musieli zaopatrzyć się w jednorazowe opakowania. Warto zwrócić uwagę na jakość kupowanych produktów oraz ich ekologiczność. Zamiast plastikowych opakowań, wybierzmy talerze oraz pojemniki z otrąb lub z trzciny cukrowej, jak również drewniane sztućce oraz papierowe słomki. Pakując jedzenie na wynos, stosujmy torby papierowe, które nie tylko są ekologiczne, ale również wyglądają lepiej, niż te plastikowe. Pamiętajmy, że coraz więcej osób zwraca uwagę na dbałość o środowisko.

Plusy i minusy

Ogromnym plusem jest mobilność biznesu, ponieważ możemy być tam, gdzie w danym momencie są potencjalni klienci. W momencie, gdy lokalizacja jednak się nie sprawdzi, zawsze można ją zmienić na inną. Ponadto założenie food trucka jest znacznie tańsze niż lokalu stacjonarnego, dlatego jest to dobra opcja dla osób, które dopiero wkraczają w ten biznes. Minusem są warunki atmosferyczne, od których zależy powodzenie interesu. Niestety w momencie, gdy pogoda nam nie dopisuje, nie zarobimy tyle ile myśleliśmy.

Food truck, to poważna inwestycja, która wymaga przemyślenia oraz odważnych decyzji. Jeżeli jednak trafimy w odpowiednie miejsce, jesteśmy w stanie sporo zarobić, dlatego czasem warto zainwestować, by otworzyć swój własny biznes.