Kilkadziesiąt lat temu opakowania jednorazowe wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj. Postęp technologiczny wymusił tego typu wynalazek, który wpisał się na stałe jako powszechnie znane pojemniki na jedzenie.

Pierwsze opakowanie jednorazowe

            Pierwszym opakowaniem jednorazowym był wynaleziony w 1907 roku kubek na napoje. Jego wynalazcą był Lawrence Luellen, który twierdził, że korzystanie z wielorazowych szklanek, przyczynia się do rozwoju wielu różnych chorób. Jego wynalazek wzbudził ogromne zainteresowanie i zmienił przyzwyczajenia mieszkańców miasteczka. Po jakimś czasie automaty do wody zaczęły pojawiać się jako standardowe wyposażenie wielu budynków użyteczności publicznej.

Ewolucja naczyń jednorazowych

            Kiedy już kubki jednorazowe weszły do codziennego użytku, ludzie zechcieli ułatwić sobie bardziej funkcjonowanie. Z tego względu zaczęły powstawać naczynia oraz sztućce, wykorzystywane w czasie imprez okolicznościowych, pikników, bankietów czy grillów. Aktualnie wykonywane są z plastiku, styropianu, tektury oraz coraz częściej z ekologicznych produktów, które mogą zostać poddane recyklingowi.

Opakowania jednorazowe

            W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez jednorazowych opakowań, w których pakowane jest jedzenie na wynos. Asortyment stale się powiększa, a materiał z jakiego są wykonywane izoluje odpowiednio jedzenie, które dłużej pozostaje świeże i ciepłe. Ze względu na to, iż nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez opakowań jednorazowych, na rynek wchodzi coraz więcej ekologicznych produktów.

Ekologiczne pojemniki wizją przyszłości?

            Opakowania z tworzyw sztucznych zanieczyszczają środowisko, dlatego też producenci coraz częściej decydują się na ekologiczne rozwiązania. Alternatywą dla tego typu opakowań są produkty wykonane z różnego rodzaju odpadów owocowych, warzywnych, jak również otrębów pszennych. Ich produkcja pomaga chronić środowisko, ponieważ tego typu opakowania są biodegradowalne, a ich wytworzenie nie wiąże się z emisją szkodliwych gazów do atmosfery. Produkty wykonane z ekologicznych materiałów rozkładają się w około 3 miesiące, co przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów.

            Na przestrzeni lat, wiele się zmieniło w tej kwestii, jednak potrzeba jeszcze sporo czasu, by z użytku zostały zniesione produkty wykonane z materiałów zanieczyszczających środowisko. Pamiętajmy jednak, że im więcej osób zostaje uświadomionych w kwestii ekologicznej, tym szybciej jesteśmy w stanie pomóc naszej planecie. Opakowania jednorazowe zmieniały się przez wiele lat, dlatego też miejmy nadzieję, że producenci w pewnym momencie zaczną produkować tylko i wyłącznie ekologiczne produkty.