Jak zamienić mycie okien w przyjemność?

Mało kto z radością zabiera się za mycie okien. Jest to dość czasochłonne i niekiedy niewdzięczne zajęcie, szczególnie jeśli na świeżo umytych szybach pojawiają się nieefektowne smugi, które psują cały wysiłek. Są jednak sposoby, które przyspieszą to zajęcie i ułatwią je do maksimum.

Nie każdy wie, że do skutecznego mycia okien wymagana jest odpowiednia pogoda. Na dworze powinno być ciepło, ale nie upalnie, aby płyn do mycia okien nie wysychał na szybach przed ich wytarciem. To jeden z głównych powodów tworzenia się smug. Nie powinniśmy myć okien także w pełnym słońcu. Najlepiej czyścić je rano lub przed południem. Nie zabierajmy się też do tego podczas silnych podmuchów wiatru. Jest to zarówno niebezpieczne jak i mało produktywne. Odpowiednie warunki  pogodowe to duża część sukcesu.

Od czego zacząć?

Warto już na samym początku przygotować wszystko, co będzie nam potrzebne, aby nie tracić czasu i energii na szukanie środków chemicznych czy ściereczek. Do mycia okien warto naszykować rękawiczki ochronne – mogą być jedno lub wielorazowe, w zależności od tego co preferujemy bądź już posiadamy. Moczenie dłoni i ich kontakt ze środkami chemicznymi mogą negatywnie wpłynąć na stan skóry, a rękawiczki pozwolą nam tego uniknąć.

Przygotujmy także miskę z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń lub jakimś innym środkiem myjącym. Przyda nam się do mycia parapetów i framug okien. Do tego weźmy miękką ściereczkę lub gąbkę. Pod ręką musimy mieć także płyn do mycia okien. Może to być gotowy środek lub samodzielnie zrobiona mieszanka wody z octem i sokiem z cytryny. Konieczny będzie także ręcznik papierowy lub czyste ściereczki -  z mikrofibry lub uniwersalne ścierki na rolce.

Z takim arsenałem bez obaw możemy zabrać się do mycia okien!

Mycie okien bez smug

Najpierw zaczynamy od dokładnego umycia zewnętrznych i wewnętrznych parapetów, a następnie framugi okna. Szczególnie dobrze musimy umyć uszczelki, ponieważ na nich często gromadzi się brud. Jeśli miejsce styku ramy okiennej z szybą będzie zabrudzone, najpewniej rozetrzemy ten brud podczas mycia, przez co trudno będzie umyć okna szybko i dokładnie.

Jeśli ramy są już  czyste nadeszła najważniejsza część. Pryskamy płynem do mycia szyb na okno, ale w niedużej ilości. Najpierw, najlepiej ręcznikiem papierowym ścieramy kurz i inne zabrudzenia. Kiedy szyby będą w miarę czyste, ponownie stosujemy płyn. Teraz wycieramy wszystko dokładnie ręcznikiem papierowym lub ściereczką – najlepiej od brzegu do brzegu, aby nie pozostawić brzydkich smug. I to wszystko! Okna powinny lśnić czystością.

Mycie okien w zimie

Czy mycie okien w niskich temperaturach jest możliwe? Jeśli temperatury są ujemne lub blisko zera lepiej odpuścić sobie czyszczenie szyb. Kontakt z ciepłą wodą może uszkodzić okna. Ciężko będzie też dokładnie umyć szyby bez smug, ponieważ woda zawarta w płynach będzie zamarzać na tafli tworząc nieefektowne wzory.