Zamień jednorazowe w wielorazowe

Chociaż pojemniki nazywane jednorazowymi służą z reguły do jednokrotnego wykorzystania, nic nie staje na przeszkodzie, aby użyć ich kolejny raz. Oczywiście nie każdy pojemnik jednorazowy może posłużyć nam raz jeszcze, ale wiele z nich jak najbardziej może nam się przydać. Pojemniki jednorazowe mogą być wykonane z papieru, plastiku, styropianu, a także z ekologicznych surowców takich jak drewno, pulpa trzciny cukrowej czy otręby. Niestety te ostatnie raczej nie sprawdzą się do ponownego wykorzystania, ale opakowania plastikowe już tak. Szczególnie te wykonane z grubszego, twardszego materiału. Plastik świetnie nadaje się do przechowywania jedzenia, także w lodówce. Dlatego po zjedzeniu posiłku zapakowanego w jednorazowe, plastikowe opakowanie, możemy je umyć i przygotować do kolejnego użytku.

Opakowania do żywności wykorzystane w kreatywny sposób

Jednorazowe opakowania możemy wykorzystać w zupełnie inny sposób niż ich przeznaczenie. Poniżej przedstawiamy najciekawsze przykłady:

  • Plastikowe kubeczki – doskonale sprawdzą się u miłośników ogrodnictwa. Można używać ich jako domowego rozsadnika. Z resztek innych opakowań, na przykład papierowych talerzyków czy kubeczków możemy stworzyć tabliczki z nazwami roślin i za pomocą wykałaczki włożyć je do kubeczków z ziemią i nasionkami;
  • Zużyta folia aluminiowa – folią aluminiową często przykrywamy żywność. Możemy ją wykorzystać ponownie jako czyścik – wystarczy zwinąć ją w kulkę i możemy z pomocą mleczka lub innego środka czyszczącego wyczyścić piekarnik lub grill;
  • Zamykane pudełka plastikowe – używając kreatywności i podręcznych przyborów możemy stworzyć z nich ładne i przydatne pojemniki na małe przedmioty. Pudełeczko wystarczy pomalować na ulubiony kolor, przewiązać wstążką i ozdobić ulubionymi kamykami lub dekoracjami, które posiadamy. Dzięki temu zmieni się w małą szkatułkę na biżuterię lub inne drobiazgi, które będą miały od teraz swoje miejsce.
  • Opakowania po zupach i sałatkach – okrągłe pojemniki o wysokich ściankach możemy wykorzystać ponownie jako efektowne doniczki czy pojemniki  na przybory. Opakowanie takie możemy ozdobić według własnego pomysłu lub zostawić w formie takiej jakiej jest, jeśli cenimy sobie minimalizm.

Jak widać, stworzenie nowego życia przedmiotom, które z góry zostały założone jako jednorazowe jest całkowicie możliwe. Może to być również świetną zabawą dla całej rodziny. Opakowania papierowe czy plastikowe mogą przyczynić się do stworzenia oryginalnych przedmiotów, które udekorują mieszkanie, a co najważniejsze – będą unikalne i zrobione przez nas, co powinno napawać nas dumą i radością.