Plastik budzi coraz większe przerażenie ze względu na to, iż nie rozkłada się, lecz zostaje w środowisku rozpadając się na mikrodrobiny, które przedostają się do płuc, żywności, a nawet w organizmach zwierząt. Szacuje się, że jeżeli nie ograniczymy zużycia plastiku, w 2050 roku w oceanach będzie znajdować się więcej plastiku niż ryb. Fakty są zatem przerażające. Coraz większa świadomość ekologiczna pozwala na zmniejszenie ilości wytwarzanego plastiku, jednak dla dobra naszej planety zostały wprowadzone zmiany w prawie, które regulują daną kwestię. Ze względu na tak duże zagrożenie dla środowiska 27 marca 2019 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która mówi  o zakazie produkowania jak również sprzedaży naczyń oraz innych produktów jednorazowych z tworzyw sztucznych. Dodatkowo wydano nakaz segregacji butelek plastikowych w sklepach do 2021 roku.

W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Unię Europejską, narasta potrzeba na materiały, którymi zastąpimy wszechobecny plastik. Nie ma jednego idealnego materiału, jednak dzięki wielu rozwiązaniom, każdy znajdzie coś co będzie mu odpowiadać, a środowisko będzie w coraz lepszej kondycji. Do materiałów, które mogą zastąpić plastik zaliczamy:

- nanoceluloza – jest to materiał wytwarzany z włókien celulozy pochodzących z drewna. Jest bardzo lekki, trwały, a co najważniejsze biodegradowalny. Można go wykorzystać do produkcji opakowań, ponieważ jest odporny na gazy i tłuszcze. Jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym.

- otręby pszenne – technologia produkcji z tego materiału została opracowana przez pana Jerzego Wysockiego. Wykorzystywane są odpady z procesu produkcji mąki, bez użycia kleju oraz innych substancji chemicznych, dzięki czemu produkty są całkowicie biodegradowalne. Z 1 tony odpadów, można wytworzyć aż 10 000 sztuk naczyń, na których można podawać zimne oraz gorące dania. Ulegają one szybkiemu rozpadowi, jednak można je również po prostu zjeść. Jedynym minusem jest cena jaką musimy zapłacić za takie naczynia.

- papier – jest to najbardziej znany materiał z którego wykonywane są naczynia. Coraz częściej wykorzystywany w dużych punktach gastronomicznych, gdzie podawane są produkty na wynos. Naczynia papierowe są dobrym rozwiązaniem, jednak nie są przystosowane do podawania produktów płynnych, ponieważ jest to materiał, który szybko przemaka. Kubki papierowe pokrywane są specjalną powłoką, która chroni przed szybkim przesiąknięciem, jednak wydłuża to proces rozkładu. Papier idealnie nadaje się jednak do produkcji talerzyków oraz tacek tekturowych. Podczas procesu produkcji, wykorzystywana jest bardzo duża ilość wody oraz różnych środków chemicznych, co również nie jest dobre dla środowiska.

- trzcina cukrowa – jest to szybko odrastająca roślina. Zmiażdżone łodygi przekształcane są w talerze, miski i pojemniki, które z łatwością rozkładają się w środowisku. Naczynia są lekkie, wytrzymałe oraz mają dobrą izolację, dzięki czemu jedzenie jest utrzymywane w odpowiedniej temperaturze.

- PLA – opakowania wytworzone z tego materiału wyglądają identycznie oraz termofowalne jak te plastikowe, jednak są bezpieczniejsze dla środowiska, ponieważ jest w 100% biodegradowalny. Wytwarzany najczęściej z kukurydzy lub trzciny cukrowej, nazywany inaczej bioplastikiem. Problem jednak polega na tym, że ten materiał najczęściej nie trafia do kompostowni, ponieważ musiałby być wyodrębniany od innych materiałów, a nie jest to proste ze względu na wysokie podobieństwo do plastiku. W teorii ten materiał jest idealny w procesie zastępowania plastiku, w praktyce jednak, rynek nie jest jeszcze przygotowany na PLA.

Ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną, ludzie coraz częściej zwracają uwagę na produkty wytwarzane z naturalnych materiałów, dlatego wzrasta zapotrzebowanie na naczynia tanie, ale produkowane w zgodzie z naturą, bez powodowania szkód środowiskowych oraz zużywania nadmiernej ilości materiałów naturalnych. Wszystkie powyższe opcje są dobre, jednak najbliższe nam są naczynia z otrąb pszennych, ze względu na warunki oraz materiał z jakiego są wytwarzane. Zanim kolejnym razem chwycimy za naczynia jednorazowe, zastanówmy się, czy są one dobre dla środowiska, a co za tym idzie, również dla nas.