Zwierzę domowe to najlepszy przyjaciel człowieka, który potrafi pomóc, rozweselić, a nawet pocieszyć. Potrafią jednak również nieco nabrudzić. Warto poznać kilka sposobów, dzięki którym sprzątanie będzie o wiele łatwiejsze.

Sierść zwierzaka na tapicerce

Usuwając sierść z mebli najlepiej wykorzystać specjalną rolkę, która zbiera dokładnie każdy włos. Co jeśli jednak jej nie masz? Wykorzystaj gumową rękawicę. Zwilż ją wodą i ścieraj sierść z zanieczyszczonych miejsc. Efekt gwarantowany.

Plamy z moczu

Nasz pupil zostawił nam niespodziankę w postaci plamy na dywanie? Usuńmy najpierw nadmiar moczu ręcznikiem papierowym, a następnie przygotujmy pastę z sody oczyszczonej z wodą, którą zmywamy następnie wodą z octem. Na rynku jest również mnóstwo środków czystości, które świetnie sobie radzą z plamami. Pamiętajmy jednak by wybierać takie, które usuną plamę, a nie tylko zamaskują jej zapach. Do usuwania nieprzyjemnych zapachów z moczu dobra jest również woda utleniona, jednak jest niebezpieczna dla niektórych rodzajów tkanin, dlatego należy być ostrożnym.

Plamy z wymiotów

Podczas czyszczenia swojego przewodu pokarmowego, zwierzęta wymiotują „kłaczkami” między innymi futra. Najpierw powinniśmy zebrać jak najwięcej zanieczyszczenia ręcznikiem papierowym, a następnie wyczyścić miejsce gąbką z dodatkiem środka do czyszczenia dywanów. Po skończonym czyszczeniu mokrą powierzchnię można delikatnie wysuszyć ręcznikiem papierowym. Jeżeli nieprzyjemny zapach nadal się utrzymuje, warto posypać plamę sodą i zostawić ją na kilka godzin, a następnie odkurzyć.

Czyszczenie klatki

Codzienne przecieranie klatki wilgotnym ręcznikiem papierowym pomoże w utrzymaniu czystości. Raz na tydzień, należy ją wyczyścić wodą z płynem do naczyń, a następnie obficie spłukać wodą. Tak umyta klatka będzie lśnić czystością. Pamiętajmy o tym, by dokładnie czyścić trudno dostępne miejsca, ponieważ to tam zbiera się najwięcej bakterii i zanieczyszczeń.

Akcesoria dla naszego zwierzaka

Piłki oraz inne zabawki należy czyścić co najmniej raz w miesiącu. Materiałowe zabawki można wrzucić do pralki w bawełnianym woreczku, natomiast te plastikowe można zwykle myć w zmywarce. Miski w których podawane jest jedzenie oraz woda powinniśmy wyparzyć na przykład w zmywarce.

Pamiętajmy jednak, że czasami domowe sposoby nie wystarczą. Wtedy należy poszukać środków chemicznych. Muszą to być płyny bezpieczne dla zwierząt, aby ich skład nie był dla nich szkodliwy. Warto jednak znać kilka sposobów, bo czasem jeden patent nie wystarczy.