Najlepsze worki na odpady

Worki na odpady na dobre zadomowiły się w naszych domach, firmach i przestrzeni publicznej. Są już tak rozpowszechnione, że ciężko wyobrazić sobie życie bez nich. Niestety produkcja śmieci jest nieodłącznym elementem codzienności. Tylko w naszym kraju produkuje się rocznie około 12 milionów ton odpadów. To naprawdę ogromna ilość. A zanim trafią one na wysypisko, zdecydowana większość z nich trafia najpierw do domowych, przemysłowych lub miejskich pojemników na odpady, które wyłożone są różnymi workami na odpady.

Worki na odpady pełnią nie tylko rolę ułatwiającą życie. Wyrzucanie odpadów stało się dużo prostsze gdy zaczęliśmy używać jednorazowych worków na odpady, zamiast za każdym razem opróżniać kosze i zanosić je z powrotem na miejsce, a niejednokrotnie po każdym wyrzucaniu trzeba było taki pojemnik myć lub dezynfekować. Teraz wystarczy tylko zawiązać worek i wyrzucić go do zbiorczego pojemnika na odpady. W każdym sklepie dostępnych jest wiele rodzajów worków, które różnią się głównie pojemnością, kolorem, a także rodzajem folii. Które worki są najlepsze?

Worki na odpady zmieszane

Odpady zmieszane stanowią największą ilość produkowanych odpadów. Dlatego czarne worki, które przeznaczone są w głównej mierze do odpadów zmieszanych są najbardziej popularne i dostępne w największej ilości wariantów. Czarne worki możemy kupić od najmniejszych rozmiarów do koszów łazienkowych po duże 240 l worki przeznaczone do kontenerów. Worki wykonane są z folii HDPE lub LDPE. W zależności od tego, do czego worki będą wykorzystywane, możemy wybrać najlepiej dopasowany materiał. Worki z folii HDPE są odporne na rozerwania, ale mniej elastyczne, przez co lepiej stosować ją do odpadów lżejszych. Folia LDPE również wytrzymała, ale również bardziej elastyczna, dzięki czemu jest lepsza przy ciężkich odpadach, takie jak produkuje się na przykład w restauracjach czy zakładach przemysłowych.

Worki na plastik i metal

Worki na odpady metalowe i plastikowe mają charakterystyczny, żółty kolor. Ułatwiają segregację, która jest niezwykle ważna w obecnych czasach. Żółte worki, tak samo jak czarne możemy kupić do domowych koszy, jak również do kontenerów. Worki są na tyle wytrzymałe, że bez obaw możemy wyrzucać do nich metalowe i plastikowe odpady bez obaw o ich rozerwanie czy pęknięcie.

Worki na szklane odpady, papier i bio

Odpady szklane są zazwyczaj ciężkie, dlatego warto kupować worki wzmocnione, które poradzą sobie ze zwiększonym ciężarem. Zielone worki, przeznaczone do szkła produkowane są głównie z folii LDPE, która dzięki wysokiej elastyczności nie pęka pod wpływem dużej wagi opadów.

Niepotrzebne odpady papierowe pakujemy do niebieskich worków. W zależności od wielkości worków, wytwarzane są zarówno z folii HDPE jak i LDPE i dostępne są w każdym rozmiarze.

Odpady bio, czyli resztki warzyw, owoców czy skorupek jaj wyrzuca się do brązowych worków bio. Dzięki temu śmieci trafią do kompostownika zamiast na wysypisko, co pozwoli w łatwy sposób pozbyć się odpadów bez ich niepotrzebnego składowania.