Coraz więcej sklepów oferuje zgrzewarki do pakowania próżniowego. Również w marketach sprzedających wędliny czy mięso na wagę proponują pakowanie próżniowe z obietnicą możliwości dłuższego przechowywania produktów w lodówce. Hermetyczne pakowanie żywności jest praktyczne, ale posiada także wady.

Co oznacza pakowanie próżniowe

Pakowanie próżniowe, zwane również pakowaniem hermetycznym polega na zapakowaniu w specjalną folię, głównie żywności, bez powietrza. Takie szczelne zamknięcie powoduje, że mięso czy ser nie wysycha i przedłuża się okres jego przydatności. Można dokonać tego dzięki specjalnej zgrzewarce i przystosowanej do niej folii do pakowania próżniowego. Folia w zgrzewarce ściśle przylega do żywności, a pod wpływem ciśnienia usuwa tlen, a jednocześnie zwiększa ilość dwutlenku węgla. Na koniec zgrzewa folię dookoła produktu, dzięki czemu żywność jest hermetycznie zamknięta.

Folia czy worki do zgrzewarki wykonane są z wytrzymałego materiału, zazwyczaj kilkuwarstwowej folii. Musi być ona odporna na wysokie temperatury, odporna na uszkodzenia i podatna na zgrzewanie. Każde mikrouszkodzenie lub źle zgrzane brzegi powodują, że zgrzewanie zupełnie traci sens, a żywność nie jest zabezpieczona przed szybszym zepsuciem.

Co daje hermetyczne zamknięcie świeżej żywności?

Jak już wspominaliśmy, głównym i najważniejszym zadaniem pakowania próżniowego jest przedłużenie świeżości produktów, szczególnie tych o krótkim terminie przydatności, takich jak mięso, wędliny, ryby, sery, warzywa i owoce czy nawet gotowe dania. Jak długo można przechowywać poszczególne produkty w lodówce po hermetycznym zamknięciu?

  • mięso drobiowe – do 7 dni

  • mięso wołowe i wieprzowe – do 8 dni

  • wędliny – do 3 tygodni

  • ryby – do 7 dni

  • owoce i warzywa – do 4 tygodni

  • ser – do 2 miesięcy

Co ciekawe, wkładając zapakowane próżniowo mięso, ryby, warzywa i owoce, a nawet pieczywo do zamrażarki, wydłużamy ich żywotność aż do 2 lat!

Kolejną zaletą pakowania próżniowego jest zachowanie wszystkich walorów smakowych, a także wartości odżywczych. Dobrze zapakowana żywność nie ulegnie zepsuciu, dzięki ochronie przez bakteriami. To także świetny sposób na zapobieganiu wyrzucaniu jedzenia. Gotowe, niezjedzone posiłki również możemy zapakować hermetycznie i schować je do lodówki czy zamrażalnika, dzięki czemu będziemy mogli zjeść je dużo później, kiedy najdzie nas na to ochota.

Czy pakowanie próżniowe ma jakieś wady?

Pakowanie próżniowe ma właściwie tylko jedną wadę – początkowy koszt i konieczność dokupowania folii. Dobra zgrzewarka wymaga nakładu finansowego, a dodatkowo zawsze trzeba mieć w zapasie folię czy worki do zgrzewania. Na szczęście możliwość wydłużenia żywotności produktów spożywczych i zdecydowanie mniejsza ilość wyrzucanego jedzenia szybko rekompensuje tę niewielką wadę.