Serwetki papierowe – do czego służą?

Serwetki w każdej restauracji, a przynajmniej w zdecydowanej większości znajdują się na każdym stoliku od razu, bądź też przynoszone są wraz ze sztućcami czy daniem obiadowym. Są niezbędne w lokalach gastronomicznych, ponieważ pozwalają elegancko i dyskretnie wytrzeć usta oraz dłonie po lub w trakcie posiłku. Duże serwetki chronią ubranie przed ubrudzeniem, dlatego jeśli tylko są dostępne warto rozłożyć ją na swoich kolanach.

Serwetki papierowe są również stylową ozdobą stołu. W restauracjach najczęściej wybierane są białe, ponieważ są eleganckie i uniwersalne. Biel zawsze kojarzy się z czystością i pasuje do każdego wystroju. Serwetki można składać w dowolny sposób, co sprawia, że mogą być także oryginalną dekoracją. Są nawet specjalne kursy, na których można nauczyć się składać serwetki w ciekawe kształty czy też tworzyć z nich kieszonki na sztućce.

Rodzaje serwetek papierowych

Na nazwę serwetki papierowe składa się tak właściwie cała grupa różnych serwetek. Najbardziej popularne są:

• Serwetki papierowe pojedyncze – małe, najczęściej kwadratowe i z dekoracyjnym ząbkowaniem serwetki, które układa się w specjalnych serwetnikach. Dostępne są w wielu różnych kolorach, rzadziej z wzorami. Są bardzo estetyczne i praktyczne. Dzięki wystawieniu w serwetniku można pobierać dowolną ilość serwetek.
• Serwetki ażurowe – niezwykle dekoracyjne, w zdecydowanej większości białe serwetki o okrągłym lub innym kształcie. Służą do ozdoby stołu, układa się je pod talerzami lub paterą. Dostępne są także serwetki ażurowe pod filiżanki.
• Serwetki składane jednokolorowe – najbardziej popularne serwetki, składane na 4. Są wytrzymałe i stylowe. Można układać je w serwetnikach lub bezpośrednio na stole. Najczęściej układa się je na płasko lub stawia w formie rożka. Dostępne praktycznie we wszystkich kolorach, co pozwala dopasować je do aranżacji stołu lub wystroju lokalu.
• Serwetki składane z nadrukiem – te serwetki wybierane są najczęściej do domu lub na imprezy tematyczne. Ogromny wybór wzorów, od uniwersalnych do urodzinowych i świątecznych. Doskonałe na każdą okazję.
• Serwetki kangurki – to specjalnie złożone serwetki, które pozwalają włożyć do środka sztućce i elegancko wystawić na stole. Po wyjęciu sztućców serwetkę można rozłożyć i korzystać z niej tak samo jak ze zwykłych serwetek.