Co wyróżnia tacki do zgrzewu?

Wiele restauracji chcąc zwiększyć swoje zyski i dać możliwość zjedzenia swoich posiłków w domach, oferuje menu na dowóz. To doskonały sposób na podwojenie obrotów i zwiększenia grona stałych gości. Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z biznesem wie, jak trudno jest utrzymać grono zawsze zadowolonych klientów. Nie wystarczy tylko dowieźć posiłku na miejsce. Ważne, aby zamówione jedzenie było:

• Dostarczone w odpowiedniej temperaturze – dania obiadowe muszą być gorące, a desery przyjemnie chłodne. Prawidłowa temperatura posiłku jest bardzo istotna. Gdy dostarczymy zimną zupę, możemy mieć pewność, że klient nie będzie zadowolony i jest duża szansa, że więcej nie przyjdzie do naszego lokalu, ani nie zamówi kolejnego obiadu
• Estetycznie podane – nie bez powodu mówi się, że jemy również oczami. Ładnie udekorowany i podany w odpowiednim pojemniku obiad zyskuje na odbiorze. Dobre nastawienie do posiłku sprawia, że jedzenie smakuje lepiej, co zapewnia lepsze oceny i zwiększenie prawdopodobieństwa kolejnego zamówienia
• Szybko dowiezione – czas dostawy jest również bardzo ważny. Zazwyczaj klienci nie chcą czekać zbyt długo. Optymalny czas oczekiwania na dowóz to godzina, ale nie powinniśmy kazać czekać dłużej niż 120 minut.
Tacki do zgrzewu zapewnią spełnienie wszystkich tych oczekiwań. Dodatkowo mają jeszcze więcej zalet, które wyróżniają je na tle innych opakowań do posiłków na wynos.

Wytrzymałe tacki do zgrzewu

Ważną cechą pojemników do zgrzewu jest ich duża wytrzymałość. Są odporne na wysokie i niskie temperatury, co jest bardzo ważne w przypadku wydawania posiłków na wynos lub na dowóz. Ich trwałość sprawdza się także przy jedzeniu obiadu prosto z pudełka. Mocny plastik ciężko przebić widelcem czy nożem, a dodatkowo wygodnie trzyma się je w dłoni, co jest ważne, gdy posiłek spożywamy w miejscu, gdzie nie ma stołu czy innego bardziej stosownego miejsca.
Tacki do zgrzewu wykonane są z bezpiecznego i wytrzymałego polipropylenu, który jest całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia. Charakteryzuje się również dobrą izolacją cieplną oraz dość niską ceną.

Tacki do zgrzewu możemy bez obaw używać w mikrofalówce w celu podgrzania obiadu. To dlatego są one tak popularne w firmach cateringowych i lokalach oferujących gotowe diety pudełkowe. Posiłek można odgrzać w domu lub w pracy bez konieczności przenoszenia jedzenia do odpowiednich pojemników.
Które tacki do zgrzewu wybrać?

Obecnie rynek opakowań jednorazowych zapewnia szeroką ofertę tacek do zgrzewu. Różnią się one materiałem wykonania, wielkością i funkcjonalnością. W zależności od pakowanego rodzaju posiłku możemy dopasować idealne pudełko, które sprawi, że jedzenie będzie wyglądać apetycznie, a jego transport będzie bezpieczny i prosty.

Tacki do zgrzewu, jak już wspominaliśmy wykonywane są najczęściej z tworzywa polipropylenowego. Nowością są tacki ekologiczne, produkowane z pulpy trzciny cukrowej, czyli pozostałości po zbiorach tej rośliny. Pojemniki te są biodegradowalne, dzięki czemu, jeśli po skończeniu posiłku, wyrzucimy tackę do odpowiedniego pojemnika, nie zwiększymy ilości śmieci, które zalegają na całym świecie.

Dla restauratorów i firm cateringowych ważna jest funkcjonalność pojemników. Estetyka podania i wygoda porcjowania posiłków jest możliwa dzięki zastosowaniu pojemników dwudzielnych lub trójdzielnych. Pozwalają one oddzielić od siebie poszczególne składniki obiadu, nie mieszając ich, co pozwala zachować apetyczny wygląd. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem, gdy chcemy podać do pojemnika niedzielonego na przykład sos lub mały dodatek, jest włożenie do środka niewielkiego pojemnika zwanego insertem.

Pojemniki do zgrzewu są też świetnym sposobem na pakowanie najtrudniejszych dań – gorących zup. Szczelny pojemnik w kształcie miseczki zapewni bezpieczny i bezproblemowy transport.

Tacki do zgrzewu – jak to działa?

Same tacki do zgrzewu nie zapewnią nam wygodnego dowozu. Potrzebujemy jeszcze folii do zgrzewu i oczywiście maszyny, która zgrzeje folię z pojemnikiem tworząc trwałe i jednocześnie łatwe do zdjęcia połączenie. Zgrzewarka to sprzęt niedużej wielkości, która szybko i skutecznie łączy brzegi pojemnika z wybraną folią. Dzięki temu jedzenie jest szczelnie zamknięte, dzięki czemu można je bezpiecznie przewozić. Płaskie zamknięcie umożliwia też wygodne układanie pojemników na sobie, co pozwala zaoszczędzić miejsce w torbach izolacyjnych, których używa się przy dowozach.
Co więcej, do zgrzewu możemy wybrać różne rodzaje folii. Dostępne są folie wzmocnione, o grubszej gramaturze, które jeszcze lepiej izolują ciepło. Możemy wybrać też foli, na których nie zbiera się para, dzięki czemu jedzenie nie namaka wodą i wygląda bardzo efektownie.
Każda folia bez problemu dopasowuje się do każdego pojemnika do zgrzewu – czy to okrągłego, prostokątnego czy dzielonego. Sprawia to, że folia jest uniwersalna, a zgrzewarka szybka w użyciu, ponieważ nie ma potrzeby wymiany folii do różnych rodzajów pojemników.