Kawa to napój znany każdemu z nas. Aromatyczny zapach, przyjemne doznania dla naszego podniebienia – to wszystko czego chcemy o poranku. Jednak, jak dużo wiemy na temat tego napoju? W tym artykule znajdziesz wszelkie niezbędne informacje oraz ciekawostki o kawie.

Wszystko co warto wiedzieć o kawie

Kawa to napój pochodzący z Etiopii. Przygotowanie ziaren polega na ich paleniu, a następnie zmieleniu, bądź też instantyzacji. Najczęściej podawana jest jako gorący napój, w celu wprowadzenia do organizmu kofeiny. W Europie kawa pojawiła się dopiero około XVI wieku. W Polsce natomiast pojawiła się w XVII wieku w formie kawy tureckiej.

Historia

Ziarna kawowca były wykorzystywane już w I tysiącleciu p.n.e. w celu spożywania ich z masłem i solą, na początku prawdopodobnie przez lud Oromo . Zbierane w Etiopii ze stanowisk naturalnych, wtedy jeszcze nie były one uprawiane. W XIII lub XIV wieku najpewniej ziarna kawy zostały przewiezione do Jemenu, gdzie opracowano przepis na jej parzenie. Na Bliskim Wschodzie kawa budziła wiele kontrowersji oraz nieufności. W Mekce oraz w Kairze na jakiś czas powstał nawet zakaz, który jednak wkrótce został zniesiony. W 1554 roku powstała w Stambule pierwsza kawiarnia. Kawa w Europie została rozpowszechniona przez Leonarda Rauwolf. Poszukiwał on ziół oraz lekarstw dla kompanii kupieckiej. Dzięki swojej trzyletniej podróży na Bliski Wschód, dowiedział się bardzo dużo o tureckich zwyczajach. Kolejną osobą, która przyczyniła się do rozpowszechnienia wiedzy o kawie, był Prosper d’Alpino. Najprawdopodobniej, to dzięki niemy nazwa „caffè” zaistniała w większości języków Europy Zachodniej.

Rodzaje kaw

Wszystko co warto wiedzieć o kawieEspresso – mały, mocny napar, który najczęściej spożywany jest, gdy potrzebujemy szybkiego pobudzenia. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa espressivo, co oznacza wyrazisty. W celu zaparzenia włoskiego espresso, używa się wielu różnych gatunków kaw, zmieszanych ze sobą. Jest to również baza do innych rodzajów kaw. W wielu kawiarniach oraz restauracjach podawana jest do espresso również woda, która przeznaczona jest do przepłukania kubków smakowych, by poczuć pełnię aromatu tej kawy.

Ristretto – rodzaj kawy bardzo podobny do espresso, jednak przygotowany z dwa razy mniejszą ilością wody. Ma bardzo intensywny, wręcz cierpki smak. Najlepiej wypić taką kawę za jednym razem. Do tego napoju również podawana jest woda.

Lungo – nazwa wywodzi się z języka włoskiego i oznacza długo. Jej przygotowanie polega na przygotowaniu espresso, jednak po uzyskaniu ekstraktu, kontynuowaniu zaparzania, w celu uzyskania objętości trzy razy większej. Tego typu kawa nadal jest aromatyczna, jednak znacznie delikatniejsza od tradycyjnego espresso.

Americano – bardzo podobna do Lungo, jednak robiona w inny sposób. Do przygotowanego espresso należy dolać gorącą wodę. Serwowana jest w naczyniu o pojemności większej niż 150 ml.

Cappuccino – bardzo znana kawa, w skład której wchodzi espresso oraz mleko. Sekretem jest jednak idealnie spienione mleko, które według włoskich standardów nie powinno mieć żadnych pęcherzyków, a pianka musi wynosić od 1 do 2 centymetrów, nie więcej.

Cafe Latte – kawa dla osób, które chcą się zrelaksować, rozkoszując się delikatnym smakiem oraz aromatem. W wersji z syropem, należy go wlać najpierw, na spód naczynia. Następnie dolać espresso zmieszane z gorącym, spienionym mlekiem, a na wierzch dodać mocno ubitą piankę. Tego rodzaju kawę podaje się w wysokiej szklance, z długą łyżeczką.

Latte Macchiato – bardzo podobny napój do Cafe Latte, jednak robione w nieco inny sposób. Do szklanki wlewane jest gorące mleko, następnie dodawana mleczna piana, a na końcu dolewane espresso, po ściankach naczynia tak, by wytworzyły się trzy warstwy.

Mokka – czekoladowa kawa, dodająca mnóstwa energii. W celu stworzenia tego pysznego napoju, należy zmieszać espresso z roztopioną czekoladą (rodzaj dowolny – mleczna, gorzka, biała – co kto lubi), a na wierzch dodać bitą śmietanę i posypać ją cynamonem, bądź kakao.

Irish coffe – kawa po irlandzku, w której dodatkiem jest whiskey. Warstwy tego rozgrzewającego napoju powinny być wyraźnie oddzielone. Irish coffe składa się z kawy zaparzonej w kawiarce, bądź ekspresie, cukru, whiskey oraz bitej śmietany.

Flat white – jak sama nazwa wskazuje, to biała kawa, czyli z dodatkiem mleka. Sporządza się ją z podwójnego espresso oraz gorącego, lekko spienionego mleka. Ten rodzaj kawy, nie dopuszcza pianki, jednak nadal jest bardzo aromatyczna oraz pobudzająca.

Cafe frappe – na upalne dni, idealnie sprawdzi się ten rodzaj kawy. Espresso lub zalaną wodą kawę rozpuszczalną, wymieszaj z mlekiem, dodaj do tego lód. Wszystko wymieszaj mikserem, bądź shakerem. Tak wykonana kawa jest bardzo orzeźwiająca.

W czym podawać kawę?

Kawę serwuje się na dziesiątki różnych sposobów, w zależności od metody przyrządzenia napoju, okazji, miejsca i zasobności portfela. Latte zwykło podawać się w wysokich szklankach, espresso zawsze w malutkiej filiżance, nazywanej przez niektórych "naparstkiem", cappucino w średniej wielkości filiżance. Oczywiście kawa najwyśmieniciej smakuje podana w serwisie i cieniutkiej porcelany, najlepiej w pałacu lub dworze. 

Niestety mało kto może pozwolić sobie na taki zbytek. Najczęściej pijemy kawę w ceramicznych kubkach i filiżankach, gdy mamy okazję usiąść w spokojnym miejscu by rozkoszować się smakiem i aromatem kawy. Często jednak nawet i to okazuje się nieosiągalnym luksusem. Łapiemy więc kawę na wynos w przelocie w kawiarni, którą mamy po drodze. Zawsze możemy poprosić o przygotowanie takiej kawy w naszym własnym kubku, np. termicznym. Najczęściej jednak dostaniemy kawę w kubku papierowym. Kubki papierowe do kawy występują różnych opcjach i wielkościach. Na rynku dostępne są kubki papierowe z nadrukiem i gładkie praktycznie każdej pojemności od 100 do 400 ml. Zwykle w kawiarniach mamy do dyspozycji mieszadełka drewniane i plastikowe wieczka. Dekle do kubków papierowych mogą być też zrobione z PLA. Pojawiają się także przykrywki wyprodukowane z trzciny cukrowej, co jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem z wymienionych.

Ciekawostki o kawie

Na koniec parę ciekawostek, które Cię zaskoczą!

  1. Kawa pomaga w odchudzaniu. Kofeina zawarta w kawie podkręca metabolizm, stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej oraz pozwala na utrzymywanie odpowiedniego poziomu energii.
  2. Poranek z kawą to błąd. Po przebudzeniu w organizmie wytwarzany jest kortyzol, który pobudza nasz organizm do działania, dlatego warto zaczekać z kubkiem kawy do momentu, w którym naturalny mechanizm przestanie działać.
  3. Latte art – polega na rysowaniu różnego rodzaju wzorów na kawie, za pomocą spienionego mleka.
  4. Witaminy – ziarna kawy są bogate w witaminy B2 i B5, potas, magnez, mangan, niacynę.
  5. Kopi Luwak – najdroższa kawa świata, która wytwarzana jest poprzez wydobywanie ziaren kawy... z odchodów łaskuna. Cena takiego napoju wynosi nawet 100zł za jedną filiżankę!
  6. Kawa to owoc – przypominają one duże wiśnie. Można więc śmiało powiedzieć, że z każdą filiżanką spożywamy dodatkową porcję owoców ;)